Балкан си осигури среща с шампиона Левски в полуфиналите на НБЛ

балкан осигури среща шампиона левски полуфиналите нбл
Снимка: БК Балкан (Ботевград)
20:59, 09.05.2022
Чете се за: 05:35 мин.

Отборът на Балкан (Ботевград) спечели след драма четвъртфиналната серия с Академик (Пловдив) в Националната баскетбола лига. Тимът на Небойш Видич надигра у дома пловдивчани в третия решителен мач с 61:55 точки и спечели серията с 2:1 победи.

Така ботевградчани са на полуфинал с шампиона Левски, а серията започва този четвъртък на 12 май в Ботевград. Серията се играе до три победи победи, като първите два мача са в "Арена Ботевград" на 12 и 14 май. След това серията се мести в София на 17 и 19 май.

Мачът започна с доста напрежение за Балкан, както предполагаше тази среща. Така в първите 3 минути домакините нямаха кош от игра, а само два фаула. Академик взимаше доста борби в нападение, но не успя да се откъсне напред за това време и Крисчън Джоунс изравни за 4:4. Крисчън Джоунс беше под пара и единственият, който беше отбелязал за Балкан. Така „зелените“ поведоха с 8:4. От лагера на Академик последва мигновен фаул, след като и Уошингтън вкара, за да поведе с 10:4 след серия 8:0 точки за три минути. Последва светкавична тройка на Крис Минков, която направи преднината на Балкан цели 7 точки – 13:6. До края на частта Балкан запази доброто темпо и след първия период поведе с най-голямата разлика до момента в мача.

Втората част започна със серия 7:1 за Академик, който свали пасива си на 2 точки при 20:18. Робърт Фрейманис вкара първа тройка за гостите, която бе ключова за стопяването на разликата. Балкан също имаше една тройка до този момент от 8 опита, дело на Крис Минков. „Зелените“ трупаха грешка след грешка в атака, а Дейшон Найт не се поколеба да изравни мача (22:22). Серията скочи до 11:3 и Балкан имаше отново един кош от игра за 5 минути. Васил Бачев върна своите напред за първи път от началните минути за 22:25 след кош и фаул. Амад Рори с тройка възстанови равенство при 25:25, но Дейшон Найт не пропускаше. Все пак домакините успяха да запазят малка преднина на почивката.

Второто полувреме започна с куп пропуски за Балкан, а Академик направи 5:0 и поведе отново с 3 точки при 31:34. За кратко Балкан се доближи, но нова серия 6:0 отдалечи гостите. Домакините имаха един кош от игра за 7 минути, а гостите поведоха с 35:40. 2 минути преди края на периода Митко Димитров се контузи и напусна мача. Разликата падна до точка в този момент при 39:40. Секунди преди края на частта Илиян Пищиков пропусна тройка, но си хвана борбата и вкара на пробив, за да доведе за първи път от началото на частта до равенство при 41:41.

Именно 17-годишният юноша на Балкан върна предимството на Балкан за първи път от почивката при 43-41. Дерик Маркс вкара кош и фаул за 46:41, а Балкан бе напред с 5 малко повече от 3 минути след началото на последната след 5 безответни точки. Антъни Гуджино вкара ключова тройка в този момент, за да намали до 2 точки - 46:44. Това бе и да втората тройка на съперника в мача от 19 опита. Митко Димитров се върна в игра и след асистенция на Крис Минков вкара много важен кош за 6 точки преднина при резултат 50:44. Балкан направи серия 9:3 за 5 минути. Академик отвърна със серия 5:0, след като Балкан изпусна множество възможности да качи. Така разликата отново падна до 1 точка при 50"49 (3 минути преди края на периода). Минута и половина преди края Академик отново обърна, а тройка на Дерик Маркс върна предимството на Балкан, който влезе в последната минута с 2 точки преднина (55:53). Ботевградчани изпуснаха, а Бачев направи крачки. Крис Минков вкара златна тройка, а Балкан поведе с 5 точки 24.8 секунди преди края (58:53). Гуджино изпусна тройка след таймаута, а докрая Балкан удържа победата!

Крисчън Джоунс бе на-резултатен за победата със 17 точки, а 10 имаше Дерик Маркс. Николай Грозев пропусна мача, а извън състава бяха юношите Александър Гавалюгов и Михаил Гавазов.

Дейшон Найт бе над всички за Академик с 15 точки, а 11 вкара Васил Бачев.

Кралица Елизабет II няма да присъства на откриването на парламента за пръв път от над 60 години