Естония, Литва и Латвия направиха историческата стъпка и прекъснаха връзката си с енергийната система на Русия
Празнична церемония отбеляза присъединяването на балтийските държави към европейската енергийна мрежа.
В своите тържествени речи лидерите приветстваха историческата стъпка, но предупредиха за рисковете към европейската енергийна инфраструктура и призоваха за по-добра защита на стратегическите обекти.
В изявление на церемонията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства балтийските страни в европейския енергиен пазар.
По думите ѝ и последните електрически мрежи в Европа, които бяха свързани с Русия, вече са напълно интегрирани в европейския енергиен пазар.
В събота официално Естония, Литва и Латвия направиха историческата стъпка и прекъснаха връзката си с енергийната система на Русия.
"Твърде дълго ние европейците бяхме зависими от руската енергия. Преди руската инвазия в Украйна 45% от нашия газ, 50% от нашите въглища и почти една трета от нашия петрол идваха от Русия. Изглеждаше евтино, но знаете, че руската енергия имаше цена - изнудване, ценови шокове и икономическа несигурност", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Влак с 200 пътници и без работещ климатик блокира в Италия по време на горещините
Фреска в базиликата „Сан Клементе“ може да разкрие реалния образ на светите братя Кирил и Методий
Украйна ускорява възстановяването: Сделки за 10 млрд. евро и вълна от европейска подкрепа на фона на растящо напрежение в Източна Европа
Жегата във Франция: В търсене на прохлада и спасение от високите температури (СНИМКИ)
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра