НОВИНИ

Близо 12 хиляди участници събра днес фестивала "Сурва" в Перник (СНИМКИ)

Ерика Шаумян
от Ерика Шаумян
20:24, 24.01.2025
Чете се за: 01:55 мин.
У нас
Снимка: Десислава Кулелиева, БНТ
Слушай новината

12 хиляди участници събра днес 31-вото издание на Международния фестивал "Сурва" в Перник. За да прогонят злото с атрактивни костюми дефилират сурвакари от 153 групи - 130 от различни етнографски области в България и 23 от чужбина.

Фестивалът набира все повече популярност и интересът към него е наистина огромен. От 2015 г. "Сурва" е част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО и е най-големият зимен маскараден фестивал в България и Европа.

"153 групи, от които 23 международни, българските са от всички етнографски области на страната. Така, че маскарадните обредности ще могат да се видят от всички етнографски области в страната, включително и такива, които попадат извън границите на съвременната държава България. Международните групи са от интересни дестинации - Португалия, Испания, Хърватска, китайски дракон ще се върти на площада в Перник утре сутрин", каза Стефан Кръстев, заместник-кмет на Перник.

"Нашият обичай е заораване, засяване и подготвяне на майката земя за плодородие и берекет. Кукерите играем да събудим земята, за да може да бъде плодовита през новата година", посочи Стоян Райков, ръководител на кукерска група, с. Айдемир, Силистра.

"Като стопани, като домакини даруваме и играем да изгоним злото и да дойде арното", изтъкна
Красимир Георгиев.

"Абсолютно невероятно. Много ми харесва...за първи път съм тук, виждала съм подобно нещо в Румъния, но това е грандиозно", каза Елвира.

Снимки: Десислава Кулелиева/БНТ

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
EU Commissioner Zaharieva: I am not worried about Bulgaria's European future
EU Commissioner Zaharieva: I am not worried about Bulgaria's European future
Лапоухов: Искам да стана шампион с ЦСКА и да играем в европейските турнири
Лапоухов: Искам да стана шампион с ЦСКА и да играем в европейските турнири