Четвърта победа за сезона за Арманд Дуплантис в овчарския скок от Диамантената лига

С победи се отчетоха още Акийм Блейк и Жулиен Алфред на 100 м бягане при мъжете и жените, както и Саша Зоя на 110 м с препятствия за мъже.

Арманд Дуплантис
22:40, 13.09.2024
Чете се за: 06:00 мин.

Доминаторът в овчарския скок Арманд Дуплантис от Швеция се наложи със скромните за него 6,11 метра на Диамантената лига по лека атлетика в Брюксел. Мондо този път не опита да подобри световния рекорд. Зад него завършиха гръкът Емануил Каралис с 5.82 метра и белгиецът Бен Брудерс, също с 5.82 метра. Това е четвърта победа за шведа в Диамантената лига през сезона.

Спринтьорът от Ямайка Акийм Блейк спечели състезанието на финала на 100 метра. Той даде най-добро време от 9,93 секунди, като единствен слезе под 10 секунди в бягането. Блейк остави зад гърба си двама американци - Кристиан Коулмън с 10.00 секунди и Фред Кърли с 10.01.

Французинът Саша Зоя изненадващо се наложи на 110 метра с препятствия за мъже. Той направи силен финал на сезона, като победи в дисциплината с 13.16 секунди. Втори остана италианецът Лоренцо Нделе Симонели, дал време 13.22 секунди. На трето място завърши американецът Фреди Критендън, който финишира за 13.24.

В скока на дължина при мъжете победи още един състезател от Ямайка - Таджай Гейл, който скочи 8.28 метра. Това е и неговото най-добро постижение. Втори остана швейцарецът Симон Ехамер с 8.16 метра, а трети е гръкът Милтиадис Тентоглу с 8.15 метра.

Трима състезатели от Етиопия триумфираха в бягането на 5000 метра при мъжете. Първи завърши Бериху Арегави с време 12:43.66 минути. Хагос Гебривет завърши за 12:44.25, а трети остана Телахун Хайле Бекеле с 12:45.63 минути.

В спринта при жените шампионка стана Жулиен Алфред от Есватини с 10.88 секунди. Тя изпревари британката Дина Ашър-Смит с 10.92 и Мари-Жозе Та Лу-Смит от Кот д'Ивоар с 11-05 секунди.

Канадката Сара Митън спечели в мятането на гюле, като направи най-добър опит от 20.25 метра. Тя изпревари американката Чейз Джаксън с 19.90 метра и германката Йемиси Огунлейе с 19.72.

При хвърлянето на диск при жените шампионка в Брюксел стана американката Валари Олман с 68.47 метра. На второ място завърши китайката Бин Фен с 67.49 метра, а трета на подиума завърши кубинката Яйме Перес с 66.96 метра.

Марилейди Паулино от Доминиканска република триумфира в бягането на 400 метра при жените с 49.45 секунди. Втора остана американката Алексис Хоулмс с 50.32 секунди, а трета завърши Расидат Аделеке от Република Ирландия с 50.96 секунди.

Световната рекордьорка в скока на височина Ярослава Магучих спечели дисциплината със 197 см. Със същия резултат завърши и Никола Олислагерс от Австралия, но с повече фалове. Двете след това пропуснаха 199 см и отидоха на 201, но направиха по три фала.

Само с един успешен опит, но шампионски от 14,37 м, победата в Брюксел в тройния скок при жените спечели кубинката Лейанис Перес Ернандес.

Британецът Чарлс Добсън, който влезе като „щастлив губещ“ във финала на 400 м, спечели трофея в Брюксел с 44,49 сек., след като сънародникът му Матю Хъдсън-Смит получи травма и не завърши.

Кадри показват авиокатастрофата край "Граф Игнатиево" (Видео)