В следващите дни и седмици трябва да отпаднат ограниченията в училище, свързани с тестването на децата - такова е категоричното мнение на министъра на образованието и науката акад. Николай Денков.
Според него днес или най-късно утре в Министерството на здравеопазването ще бъде изпратено специално писмо в тази посока. Но експертите на здравното министерство ще решат какво ще последва в зависимост от това променя ли се ситуацията с влизането на украински граждани в страната и евентуалното постъпване на украински деца в училище.
В крайна сметка заповед за преустановяване на тестването на учениците трябва да издаде министърът на здравеопазването, каза министър Денков.
Така той отговори на въпрос на ГЕРБ за тестването на учениците в парламентарната комисия по образование.
От ГЕРБ предложиха средствата за тестове да се дадат за въздухопречистватели, които ще пазят децата не само от COVID-19, но и от грип. На това като експерт химик министърът отговори, че този клас въздухопречиствателите не пазят от вируси.
И още - министър Николай Денков каза пред комисията, че за да се запишат в училище украински деца трябва да се попълни молба по образец с данните на детето. Тази декларация е качена на сайта на министерството. Съответното РУО ще насочи детето към определено училище, но то ще влезе в клас едва след като здравните власти (РЗИ) установят какъв е здравния му статус и какви ваксините има. Украинските деца ще бъде разпръснати по паралелки, но ако има много кандидати ще се правят нови паралелки. Украинските деца ще учат между 60 и 180 часа български език.
Спад с 9% на зрителите на церемонията за наградите "Оскар" в сравнение с миналата година
32-годишен пациент беше транспортиран с въздушна линейка от Сливен в болница "Лозенец"
Найден Тодоров: Искам да спрем да говорим само за пари, а за смисъла на това, което правим
Премиерът Андрей Гюров: Масовото участие на гражданите ще бъде най-голямата победа на изборите
Полицейска акция срещу търговията с вот се провежда и в Хасковска област
35 души са задържани при специализираната полицейска акция във Варненско