Драгалевски манастир "Успение Богородично" е едно от предпочитаните места за разходка край София.
След отмяната на забраната за разходки на Витоша, много софиянци с радост се разхождат в любимата планина.
Едно от най-често посещаваните места, свързано с нашата духовна история, е именно Драгалевският манастир.
"Тук е много спокойно, много хубаво, виждате каква хубава гледка е", споделя пред БГНЕС Асен, който е сред хората, които са решили да използват почивния си ден, за да посетят манастира.
Драгалевският манастир е построен през 1345 г. от цар Иван Александър (1331-1371) и до падането на България под турско робство е бил под закрилата на царската фамилия.
През 1476 г. софийският болярин Радослав Мавър обновил църквата. Той заедно със семейството му са изписани в пищни дрехи в църквата. От XV век е запазена и друга сцена - как ангелът господен навива небето на руло като свитък пергамент по време на Страшния съд.
Църквата "Света Богородица" е обновена и изписана два века по-късно от известния книжовник и иконописец св. Пимен Зографски. Днес стенописите са в Софийския исторически музей.
По време на Възраждането манастирът е бил център на националноосвободителното движение в Софийско.
Около половин век след Освобождението, през 1932 г. манастирът става женски. Оттогава са жилищните сгради и църквата.
Снимки: БГНЕС
В Кения: Крокодилите се доближават до домовете на хората заради повишените нива на езерата
Заради жегата: Будапеща изгася осветлението на историческите си забележителности, за да пести енергия
Бозайниците може да са попречили на появата на по-малки като размер динозаври
Откриха изложба по повод 150 години от Априлското въстание в Обсерваторията в Рожен
Евтим Милошев: Национален фонд „Култура“ се нуждае от законодателна реформа, а процесите в министерството ще бъдат максимално прозрачни
Любомир Николов: Фентанилът почти изцяло измести хероина, възможно е разбитата лаборатория да е единствената у нас