Лапорта: Обновеният проект за Суперлигата може да стартира през 2025 г. без английските клубове

жоан лапорта уверен барселона спечели титлата сезон
19:31, 05.01.2023
Чете се за: 02:57 мин.

Президентът на Барселона Жоан Лапорта вярва, че обновената версия на проекта за Европейската Суперлига може да стартира през 2025 година, без да участват клубове от английската Висшата лига.

Барса, заедно с Реал Мадрид и Ювентус, останаха ангажирани с проекта за Суперлигата след неуспешното стартиране през април 2021 година, въпреки че останалите девет клуба основатели бързо оттеглиха подкрепата си.

През октомври стана ясно, че има планове за размразяване на идеята, а УЕФА заклейми  инициаторите на Суперлигата като ги нарече "алчни".

Въпреки това Лапорта остава оптимист по отношение на проекта за Суперлигата, като останалите клубове се надяват, че Европейският съд ще реши, че санкциите на УЕФА са несъвместими със законодателството на ЕС за конкуренцията.

„През март или април ще имаме решение на Европейския съд. Това ще бъде много важна присъда и мисля, че ще бъде от полза за клубовете", каза Лапорта пред Кадена СЕР.

"Суперлигата ще бъде отворено състезание. Нямаше да участвам в този проект, ако турнирът не е отворен за всички клубове. Искаме управлението да принадлежи на клубовете. Надявам се, че УЕФА също ще участва в управлението. Ако решението е положително, мисля, че Суперлигата ще бъде реалност през 2025 година", каза Лапорта.

И шестте клуба от Висшата лига, които първоначално участваха в Суперлигата - Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед, Арсенал, Тотнъм, Челси и Ливърпул - оттеглиха подкрепата си след ожесточена обществена и медийна реакция срещу плановете през 2021 г.

Лапорта не очаква никакви английски отбори да участват в първото издание на бъдещата Суперлига, въпреки че вярва, че те в крайна сметка ще се присъединят към състезанието, ако то е успешно.

"Ще имаме европейски турнир, който ще се конкурира с Висшата лига. Очаквам, че английските отбори няма да влязат на първо време. Бихме се радвали да влязат, но моето мнение е, че първоначално няма да го направят. Вярвам, че по-късно всичко ще завърши със сливане", прогнозира Лапорта.

Чете се за: 01:17 мин.
Валентина Георгиева спечели сребърен медал на финала на прескок на европейското първенство по спортна гимнастика
18:17, 04.05.2024
Националният отбор на България по ръгби допусна тежко поражение от Молдова
18:04, 04.05.2024
Чете се за: 01:57 мин.
НА ЖИВО: Финалите на европейското първенство по спортна гимнастика за жени в Римини
Чете се за: 02:35 мин.
Полуфиналните плейофи в НБЛ започват на 7 май със серията между Рилски спортист и Спартак Плевен
16:45, 04.05.2024
Каролина Костова стана вицешампионка на сингъл на турнир от Тенис Европа до 14 г. в Бургас
16:22, 04.05.2024
Футболни клубове в Англия поискаха победителят от ФА Къп да печели четвъртата квота на страната в Шампионската лига
15:55, 04.05.2024
Калояна Налбантова не успя да се класира за полуфиналите на турнир по бадминтон в Люксембург
15:06, 04.05.2024
Чете се за: 00:30 мин.