Ливърпул е най-титулуваният отбор в Купата на лигата след успех над Челси с 22 дузпи

ливърпул надви лийдс доближи три точки лидера сити
20:44, 27.02.2022
Чете се за: 04:40 мин.

Ливърпул победи Челси с резултат 11:10 след изпълнение на дузпи във финала на Купата на лигата, игран на стадион "Уембли" пред 85512 зрители.

Ливърпул се превърна в най-титулувания отбор в надпреварата след 9-и трофей.

Сблъсъкът започна с изпълнение на английския химн, а двата отбора позираха за снимка в призив за мир между Украйна и Русия. Тиаго Алкантара получи контузия на загрявката и бе заменен от Наби Кейта. Испанецът проследи началото на срещата със сълзи в очите си.

Още в 6-ата минута Сезар Аспиликуета изведе Кристиан Пулишич сам срещу Кевин Келъхър, но американецът стреля от движение право в тялото на стража на символичните гости.

Първото опасно положение за "мърсисайдци" дойде след половин час игра. Наби Кеита стреля от границата на наказателното поле, но Едуар Менди изби топката в краката на Садио Мане. Съотборникът бързо отправи удар, но сънародникът му успя да отрази и неговия удар от легнало положение с невероятен рефлекс.

В последната атака за първото полувреме Мейсън Маунт получи топката непокрит в наказателното поле, но стреля неточно с едно докосване.

След паузата Мейсън Маунт отново бе изведен от Кай Хаверц, като този път англичанинът стреля в гредата.

В 65-ата минута бившият футболист на Челси Мохамед Салах прехвърли Едуар Менди, но ударът му бе твърде слаб и Тиаго Силва изчисти топката от голлинията.

Жоел Матип се разписа броени минути по-късно след удар с глава. Попадението му бе отменено след съдействието на ВАР, заради засада на Върджил ван Дайк в хода на атаката.

Не след дълго гол на лондончани също бе отменен. Кай Хаверц засече с глава центриране на Тимо Вернер, но именно Вернер бе в засада.

В края новото попълнение на червените Луис Диас стреля в Едуар Менди, което означаваше, че равенството в редовното време се запазва и предстояха продължения.

В 97-ата минута на първото продължение Ромелу Лукаку изпрати топката в противниковата врата, но голът му бе отменен заради засада, след намесата на ВАР. Във второто продължение Кай Хаверц отново бе точен, но голът му бе отменен заради засада.

В последната минута Кепа Аризабалага замени Едуар Менди, за да застане на голлинията за предстоящите дузпи.

Джеймс Милнър даде аванс на тима си, а Маркос Алонсо също бе точен. Фабинио и Ромелу Лукаку взеха пример от съотборниците си и се разписаха от 11-метровите удари. Върджил ван Дайк и Кай Хаверц продължиха тенденцията с точни изпълнения. Трент Александър-Арнолд и Рийс Джеймс отправиха идентични удари в левия ъгъл на вратата. Мохамед Салах и Жоржиньо вкараха дузпи №5. Диого Жота и Антонио Рюдигер изпълниха дузпите си право в средата на вратата. Дивок Ориги и Н'голо Канте реализираха 13-ата и 14-ата дузпа. Анди Робъртсън и Тимо Вернер направиха резултата 8:8. Харви Елиът и Тиаго Силва осигуриха дузпи за последните полеви играчи след точни изпълнения. Ибрахима Конате и Трево Чалоба завършиха цикъла при полевите футболисти. Кевин Келъхър отправи поредния точен изстрел, а Кепа Аризабалага шутира топката високо над вратата и сложи точка на спора.

Това е пети трофей за Юрген Клоп в Ливърпул след триумфите във Всшата лига, Шампионска лига, Световното клубно първенство и Суперкупата.