Макс Верстапен подпечата доминацията си през сезона с 19-та си победа във Формула 1

Нидерландецът, който вече си бе осигурил трета поредна титла във Формула 1 спечели за четвърти пореден път Гран при на Абу Даби

Вяра Илиева
от Вяра Илиева
07:43, 27.11.2023
макс верстапен подпечата доминацията сезона победа формула

Макс Верстапен приключи по отличен начин сезона във Формула 1. Нидерландецът спечели Гран при на Абу Даби за четвърта поредна година, а Мерцедес завърши на второто място в шампионата при конструкторите, след Ред Бул. Трети е Ферари, следван от Макларън и Астън Мартин.

Верстапен стартира от полпозишън на "Яс Марина" и водеше почти през цялото време с изключение на няколко обиколки след влизането си в бокса, когато за първи път в кариетата си Юки Цунода бе лидер в състезание от Формула 1.

Този сезон Верстапен не успя да триумфира само в три от 22-та кръга тази година. 54-ият му успех изобщо, го нарежда на трето място, след Люис Хамилтън и Михаел Шумахер, които имат съответно по 103 и 91 победи в кариерите си.

Шарл Леклер с Ферари завърши на втора позиция, а трети остана Джордж Ръсел, което бе достатъчно да гарантира второто място на Мердецес. Другият пилот на Мерцедес - Люис Хамилтън, завърши девети, а Карлос Сайнц остана без точки.

Нидерландецът отдавна си осигури третата си поредна титла във Формула 1, а неговият съотборник Серхио Перес си подпечата второто място в Лас Вегас миналата седмица. Трети в крайното класиране завърши Люис Хамилтън.