Макс Верстапен триумфира в Гран при на Маями

00:04, 08.05.2023
Чете се за: 02:42 мин.
макс верстапен триумфира гран маями

Пилотът на Ред Бул Макс Верстапен спечели победата и във второто издание на Гран при на Маями във Формула 1 и по този начин записа своя трети успех от началото на сезон 2023.

Двукратният световен шампион потегли едва 9-и след драматичния край на вчерашната квалификация, но в хода на надпреварата изпълни перфектно своята стратегия и си проби път до най-високата позиция на подиума, изпреварвайки своя съотборник Серхио Перес десет обиколки преди финала.

Именно мексиканецът завърши на втора позиция, въпреки че потегли от полпозишън и беше лидер в колоната в първата една трета от състезанието. В заключителните турове обаче Перес нямаше как да се противопостави на Верстапен и в крайна сметка остана зад своя съотборник.

Последното място на подиума пък остана за Фернандо Алонсо, който продължава с много силното си каране от началото на годината. За испанеца това бе четвърто качване на почетната стълбичка през този сезон, като двукратният световен шампион е твърдо най-постоянният пилот след тези на Ред Бул.

Топ 10 в Маями допълниха още Джордж Ръсел, Карлос Сайнц, Люис Хамилтън, Шарл Льоклер, Пиер Гасли, Естебан Окон и Кевин Магнусен.

В генералното класиране при пилотите тази победа увеличава аванса на Макс Верстапен пред Серхио Перес, като нидерландецът е вече с актив от 119 точки, докато неговият съотборник е със 105. Трети към този момент е Фернандо Алонсо със 75 пункта.

При конструкторите Ред Бул води убедително с 224 точки, следвани от Астън Мартин със 102 и Мерцедес с 96.

Сезонът във Формула 1 продължава с Гран при на Емиля Романя на легендарната писта "Имола" на 21 май.