милан оцеля уникална драма дузпи
10:52, 02.10.2020
Чете се за: 02:01 мин.
Лига Европа

Италианският гранд Милан се промъкна в групите на "Лига Европа" след спиращ дъха мач срещу португалския Рио Аве.

"Росонерите" се класираха след дузпи, при които бяха изпълнени 24 удара от бялата точка.

За да се стигне до там обаче, Хакан Чалханоглу вкара още веднъж от 11-те метра в 120-тата минута, секудни преди последния съдийски сигнал.

В редовното време мачът завърши 1:1, а в продълженията двата тима си размениха по още едно попадение.

През първото полувреме не се случваше почти нищо интересно.

Милан владееше повече топката и диктуваше темпото, но така и не успяваше да създаде чисто голово положение пред вратата на домакините.

В 51-вата минута обаче гостите все пак отбелязаха.

След изпълнение на ъглов удар, топката попадна в Салемакерс, който от границата на наказателното поле реализира за 1:0.

В 55-тата играчите на Стефано Пиоли имаха нова добра възможност, Тео Ернандес излезе на добра позиция, но се засуети и вратаря на домакините се справи.

Рио Аве от своя страна дочака своя миг и се възползва максимално от него.

В 72-рата минута играещият под наем от Челси Лукас Пиазон центрира в наказателното поле, където намери влезлия преди минути Франсиско Жералдес, който със страхотен изстрел не остави шансове на Джанлиуджи Донарума за 1:1.

Хакан Чалханоглу имаше още един шанс за "Милан" до края на редовното време, но ударът му бе избит в ъглов удар.

Така се стигна до продължения, които започнаха повече от изненадващо.

Още с първата си атака в тях домакините осъществиха пълен обрат.

След рикошет в Кесие, топката попадна в друг от футболистите появил се от пейката - Желсон, който не остави шансове на Донарума за 2:1.

В 115-тата минута Тео Ернандес отправи силен удар, който бе избит от вратаря на домакините.

Така се стигна до 120-тата минута, в която защитникът на Рио Аве Тони Боревкович игра с ръка в наказателното поле и съдията отсъди дузпа.

За действието си играчът на домакините получи втори жълт картон и бе изгонен.

Зад топката застана Хакан Чалханоглу и отбеляза за 2:2.

Така се стигна до дузпи, а драмата едва започваше.

Първите 14 бяха изпълнени безпогрешно.

При дузпа номер 8 за Милан зад топката застана Коломбо, който стреля над вратата.

За домакините зад топката застана Нелсон Монте, но след удара му, топката срещна първо едната странична греда на вратата, а после другата.

Последва по едно точно изпълнение и за двата отбора.

След това дузпи изпълниха двамата вратари Донарума и Кишек, но и те стреляха над вратата.

Полският вратар на домакините се реваншира при следващото изпълнение на "росонерите", спасявайки удара на Бенасер.

Голмайсторът за Рио Аве от 72-рата минута Жералдес обаче пропусна да класира отбора си в групите след като стреля в гредата.

Симон Кяер не сгреши при своето изпълнение, за да дойде спасяването на Донамура при опита на Адерлан Сантос, което класира Милан в групите на Лига Европа.

Голямото разочарование остана за домакините.

В крайна сметка те пропуснаха възможността за втори път да се класират в груповата фаза на втория по сила европейски клубен турнир след сезон 2014/2015.

От своя страна "росонерите" се завръщат в европейските турнири след пауза от един сезон, която бе продиктувана от проблемите на клуба със спазването на правилото за финансов фейърплей.

Големият отсъстващ днес в тима на Милан бе шведската звезда Златан Ибрахимович, който преди малко повече от седмица бе диагностициран с коронавирус и в момента е под карантина, но със сигурност ще се завърне за започващия европоход за тима на Стефано Пиоли.