На най-престижното състезание по астрофизика тази година участваха над 260 гимназисти от 53 държави
Най-добрите български ученици по астрофизика спечелиха пет медала от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика. На най-престижното състезание по астрофизика тази година участваха над 260 гимназисти от 53 държави. Олимпиадата се състоя в Бразилия, където българските ученици завоюваха два сребърни и три бронзови медала, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Сребърните отличия спечелиха Баян Гечев (12-и клас, Софийската математическа гимназия (СМГ), и Лора Лукманова (11-и клас, СМГ). Бронзовите медали са за Калоян Цанев (11-и клас, Първа частна математическа гимназия (ПЧМГ), Елена Йорданова (10-и клас, Математическата гимназия (МГ) в Русе) и Стела Бинева (11-и клас, Природо-математическата гимназия (ПМГ) в Хасково). Техни ръководители на олимпиадата са Никола Каравасилев и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).
До сега в историята на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика българските състезатели са спечелили 63 медала - 14 златни, 23 сребърни и 26 бронзови.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите