Лидерите на страните членки в НАТО одобриха разполагането на четири батальонни бойни групи в България, Румъния, Словакия и Унгария. Това обяви генералният секретар Йенс Столтенберг след края на извънредната Среща на върха.
Столтенберг обяви още, че съюзниците ще продължат да налагат висока цена на Русия за инвазията в Украйна.
Лидерите са одобрили допълнителна помощ за Украйна с военни доставки: антитанк, ПВО, дронове, както и значима финансова и хуманитарна подкрепа. Ще бъде оказана подкрепа за киберзащита, както и средства за радиологична, химическа и ядрена защита.
Столтенберг повтори, че НАТО има отговорност да не позволява конфликтът да се разшири.
Призова Китай да не оказва военна и материална подкрепа на Русия във войната ѝ с Украйна и да се включи в усилията за намиране на мирен изход от кризата.
Лидерите са натоварили военните планиращи да изготвят планове за евентуално постоянно присъствие на Алианса на Източния фланг, подсилвайки отбранителния и възпиращ капацитет на НАТО. Решението ще бъде обсъдено на Срещата на върха през юни в Мадрид.
Румънският президент Никушор Дан съобщи за нова политическа безизходица за съставянето на ново правителство
Мондиалът като „въглеродна бомба“: 9 милиона тона допълнителни емисии въглероден диоксид
Санкциите срещу Русия: Ще останат ли в списъка патриарх Кирил и Вагит Алекперов?
Майката на загиналото момче край Мездра: Той не искаше да минава оттам, но явно някой друг реши съдбата им
Арестуваха началника на ВиК-Несебър и неговия заместник при акция край Слънчев бряг