Едва 14 донорски ситуации е имало у нас през миналата година. Това заяви в студиото на Денят започва д-р Сибила Маринова началник на отделението по анестезиология в болницата във Велико Търново.
От началото на годината в страната все още не е имало донорска ситуация. По думите ѝ основният проблем у нас е липсата на донор идентификация и затова не може да се каже колко са пропуснатите възможности.
А нуждаещите са много. В студиото на "Денят започва" д-р Сибила Маринова цитира статистика, според която на всеки 17 минути умира по един пациент в света заради липса на трансплантация, а на всеки 10 минути някой влиза в листа на чакащите.
"Българинът казва: "Да не чуе дяволът! Да не дава Господ такива неща", но всъщност никой не е застрахован и това може да се случи на всеки", посочи тя.
Тя призна, че най-тежката задача на координатора по донорство е разговорът с близките, който е много тежък и емоционален.
Целият разговор вижте във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
"За диабетика е смърт": Има ли забавяния и повод за притеснения за пациентите?
Десетки хиляди хронично болни пациенти могат да останат без лекарства след Нова година
Проф. Ива Христова: Мутирал щам на грипа набира скорост във Великобритания, няма да подмине и България
Протестът на професионалистите по здравни грижи: Нашето заплащане стана ябълката на раздора
Голям пожар на турски ферибот, закотвен в украинския пристанищен град Одеса