Нулеви резултати от 16-ата поредна среща на съвместната българо-македонска комисия. За това съобщи проф. Ангел Димитров, съпредседател на комисията, минути след приключване на работата й.
По думите му на срещата, която трябваше да изясни и постигне съгласие по общата ни история, е била поставена още една червена линия.
Южните ни съседи са оспорили общите корени на българската и македонската азбука. Разговорите са започнали под сянката на случилото се в Република Северна Македония на 8 декември, когато представители на страната заявили, че Свети Климент е създал македонската духовност, писменост и книжовност.
Проф. Димитров припомни, че още в края на 2018 г. съвместната комисия е приела препоръки към двете правителства за съвместно честване на Светите братя Кирил и Методий, Свети Климент Охридски, Свети Наум и Цар Самуил.
Резултатите са нулеви. Затънали сме в 10-11 век с РСМ и като гледам с каква лекота нашите македонски историци от Скопие защитават незащитими позиции в интерпретацията на Средновековието, съм с едно опасение, че малко трудно ще върви работата през следващата година, обясни проф. Димитров.
Падналият дрон край Кардам: Украйна увери, че не е атакувала умишлено България и обеща разследване
Продължава борбата с огнената стихия до бобошевското село Висока могила
Заради зачестилите атаки в Черно море: Турция ограничава движението на търговските кораби