ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Гледайте интервюто на Володимир Зеленски за хода на преговорите за Украйна

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 47:20 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected

      Президентът на Украйна Володимир Зеленски даде ексклузивно интервю за европейските обществени телевизии, в които засегна въпросите за примирието в Черно море, условията на Русия и НАТО.

      Интервюто е проведено вчера - 26.03.2025г, преди началото на срещата на т.нар. "Коалиция на желаещите".

      Водещи на интервюто са:

      Каролин Ру, Френската обществена телевизия

      Джеръми Бауен, ББС

      Джеси Вилмър, АРД

      Йоаким Клементи, Естонска обществена телевизия

      Журналистка: Добър вечер на всички! Добър вечер на господин Володимир Зеленски!

      Господин Президент, Вие сте с нас днес в Париж по повод срещата на върха на 31 страни. Нека започнем това интервю за Вашето посещение във Франция, което сега наричаме „Коалиция на желаещите“.

      В. Зеленски: Благодаря за поканата! Добър вечер на всички! Добър вечер, Франция!

      Първо искам да благодаря на президента Макрон за поканата. Днес имахме двустранна, важна среща, която е подготовка за утрешната среща на върха. Утре, както правилно казахте, ще има тридесет приятели и партньори, вярвам в това. Наистина ежедневната подкрепа е много важна. Днес с Еманюел обсъдихме двустранната програма за подкрепа на Украйна. Днес тя е за Украйна, утре – ще е за гаранции за сигурност. Ще обсъдим гаранциите за сигурност на Украйна след траен, справедлив мир. Ние много вярваме в това! Със сигурност цялата ни страна се гордее с нашите партньори, със сигурност се гордее с нашата издръжлива армия. Всички се борим за нашата независимост и искаме мир. Наистина се надяваме, че утрешната среща ще ни сближи.

      Журналистка: Разбира се, ще говорим и за това, особено за гаранциите за сигурност.

      Днес гласът ви се чува в повече от 50 държави, по Евровизия, както я наричаме. Това са официалните езици днес: английски и френски. С мен днес са Джесика, Джереми от BBC News и Йоаким Клементи от Естонското обществено радио. Първият въпрос, господин Президент, е относно преговорите в Саудитска Арабия. С Русия се договорихте за морето. Смятате ли, че тази дискусия върви в правилната посока? По-точно: това добро, правилно споразумение ли е за Украйна?

      В.Зеленски:Благодаря! Благодарим на всички страни, които ни подкрепят. Много важно днес е да общуваме с вас и гласът на Украйна да се чува и всички да разбират позицията на Украйна. Това е много важно за нас. Благодарен съм на всички канали, на всички журналисти, които безусловно информират обществото си за подкрепата за Украйна, за истината. Относно истината, която се случва, за това как се борим за тази истина и свобода.

      Що се отнася до преговорите в Саудитска Арабия, то ние не сме водили преговори с Русия. Имахме преговори със Съединените американски щати. За да поясня, не е защото се страхуваме. Струва ми се, че Русия се страхува от какъвто и да е диалог, от каквито и да са преговори. Разговаряхме със САЩ и паралелно САЩ разговаряха с руснаците. Това беше. Ние се договаряхме със Съединените американски щати.

      Искам да коментирам въпроса с морето, за прекратяването на огъня в морето – че няма да бъдат атакувани не само цивилни плавателни съдове, но и нещо много важно: че няма да бъдат нанасяни удари по цивилната инфраструктура. Цивилната инфраструктура означава и пристанищната инфраструктура, където има много хора.

      После, имахме споразумение да няма атаки срещу енергетиката. Това е, за което се договоряхме. Това беше нашият дневен ред: да няма удари, никакви ракети, никакви оръжия с голям обсег, никакви дронове по енергетиката на Украйна, а Украйна няма да отвръща на руската енергетика. Това е много важно.

      Имаше и един много важен момент, който някак изчезна от медийното пространство. Въпреки че смятам това е номер едно, с което отидохме. Това е размяната – за връщането на децата ни, които руснаците откраднаха и за което се уговорихме САЩ да ни помогнат. Размяната на военни и цивилни пленници. Това беше дневният ред. Смятам, че дневният ред, в името на коректността на нашата дискусия, е правилен. Всичко, което ни доближава до каквото и да е примирие, ни доближава до мира. По-малко загуби. Първоначално искахме безусловно прекратяване на огъня, но руснаците не искаха безусловно прекратяване на огъня, поставяйки нови условия. Мога да говоря за това дълго време. Затова, моля ви, спрете ме, не искам да отнемам цялото ви време.

      Йоаким: Добър вечер, господин Президент! Искам да ви попитам какво е положението сега? Има ли вече прекратяване на огъня? Русия намалява ли в някакъв момент атаките си? Украйна вярва ли, че това спиране вече е активно?

      В. Зеленски: Мисля, че мониторингът по този въпрос е сложен. Засега техническите екипи не са определили как ще става това. Но не искам да лъжа – тази вечер нямаше атаки срещу енергетиката. Имаше атаки срещу друга цивилна инфраструктура. Разбира се, трагедия е, че руснаците все пак нападнаха и то с повече от сто дрона, но трябва да бъдем честни – тази вечер нямаше удари по енергетиката и Украйна не е удряла по енергетиката. Дали е съвпадение, или не е съвпадение, защото никой не вярва на руснаците. Никой не казва, че това е някаква константа. Не може да им се вярва. Ето защо трябваше веднага да се договорим да не се ударя по каквато и да е цивилна инфраструктура, защото така мониторингът би бил по-лесен, но ще видим какво ще стане по-нататък.

      Разбира се, важно е кой следи и кой носи отговорност за мониторинга. Очакваме това от Съединените американски щати.

      Джесика: Господин Президент, през последните няколко седмици говорите, че позицията на Путин е да иска все повече и повече. Няма ли да се окажете така в капан, от който няма да можете да се измъкнете?

      В. Зеленски: Благодаря! Наистина се нуждаехме от деблокиране на помощта от Съединените американски щати. Обменът на разузнавателна информация е много важен за нас. Откликнахме веднага и не говорихме за подробности с американска страна. Откликнахме и подкрепихме безусловно прекратяването на огъня. Казахме на американската страна: ще видите, че руснаците няма да го направят, защото ще поставят някакви условия. И условията на руснаците са публични, защото не бяха част от разговора ни с американската страна. Затова не ги приемаме при никакви условия. Не стига че те са агресорите, ами поставят и условия. Това е техният стил. Тяхната среща приключи. Имаше изявление, изявлението беше официално, но след това допълнително руснаците направиха свое изявление. Минали сме през това с тях. Така че сме много внимателни. Дойдохме с четирите си въпроса, за които ви казах. Това са въпросите, за които говорихме. Ние обсъдихме подробностите по тези въпроси. Не сме се разпростирали никъде отвъд тези въпроси. Засега е това. Но помощта е разблокирана. Мисля, че това е важното. Вероятно не всички хора знаят какво е разузнаване. Така че сега ще ви кажа много накратко. Без американските разузнавателни данни не можем да контролираме изстрелването на балистични ракети от Руската федерация към нашите хора. 100% или 90% балистиката удря по цивилната инфраструктура, енергетика, училищата, университетите, църквите. Вие го знаете. Това са десетки хиляди ракети. Ние не виждаме кога трябва да се даде сигнал на цивилното население да слезе в бомбоубежището. Ние не разполагаме с тези данни. Никога не сме имали достъп. Нашите партньори винаги са ни предавали информацията. Това е нещо, с което се боря от началото на войната. Наистина молих да ни дадат директен достъп. По-бързо е, но нямахме. Все пак сме благодарни. Това е успех за нашия отбор.

      Джереми: Г-н Президент, напълно разбирам колко много се нуждаете от разузнавателните данни от американците, но ако можем да се върнем към условията, които Кремъл поставя за прекратяване на огъня в Черно море, по-специално намаляване на санкциите. Вашият външен министър каза днес, че е против това и че санкциите позволяват на руснаците да ви мамят. Не сте ли съгласни със смекчаването на санкциите? Така ли ще приключи примирието или трябва руснаците първи да направят някаква крачка?

      В. Зеленски: Благодаря ви за въпроса! На първо място, всички трябва да разберат, че примирието в Черно море днес е важно преди всичко за руснаците. Те отдавна не контролират коридора в Черно море. Ние се борим, защото това със сигурност е стъпка към прекратяване на войната, но ние контролираме ситуацията в Черно море. Тяхната черноморска част от техният флот е на дъното или е скрита. Това се случва днес. Те преговаряха и бяха готови да съгласят за прекратяване на огъня по отношение на енергетиката, ако ставаше дума за енергетиката и Черно море. Като цяло бяхме готови за пълно прекратяване на огъня. Така че, добре, съгласни сме с Черно море. Те просто искат да се намърдат в контрола на хранителния коридор. Няма да успеят, абсолютно сме убедени в това. Съгласен съм с моя министър по външните работи.

      Джереми: Господин Президент, съжалявам, че ви прекъсвам! Въпросът ми беше следният: руснаците поставят условия за всичко. Ако поставят такива условия, как можете да постигнете напредък?

      В. Зеленски: Вижте, те поставят условия за санкции от американска страна. Ако Америка стои здраво, твърдо и не се прекланя пред никакви руски условия, ние стоим на нашата земя и я защитаваме. Ние вече показахме на всички нашата устойчивост. Сега е много важно нашите партньори да са устойчиви, поне толкова, колкото сме ние. Въпреки че те имат още повече възможности.

      Джереми: Ще устоят ли американците?

      В. Зеленски: Бог да ги благослови да го направят. Но ще видим.

      Журналистка: Хайде да поговорим за американците и за европейците, които сега не възприемат много алианса и цитирам: „Путин не е лош и иска мир“. Американската администрация много често повтаря руската пропаганда. Смятате ли, че Белият дом е приел руската пропаганда и я повтаря?

      В. Зеленски: Вярвам, че Уитков наистина много често цитира кремълските наративи. Съгласен съм с вас. Не мисля, че това ще ни доближи до мира. Смятам, че това, за съжаление, ще отслаби натиска на американците върху Руската федерация. Ние можем чрез нашите действия само да коригираме информационното поле. Ние се опитваме да го правим. Разговарял съм с президента Тръмп неведнъж. Ние се опитваме да гарантираме, че на ниво разузнаване също обменяме истинска, правдива информация. Защото изявленията на Уитков са много притеснителни за нас, понеже се борим с Путин. Наистина не искаме той да има много помощници. Определено ни е трудно, защото вече воюваме с 40 пъти по-голяма по територия от нас (и по-малка по достойнство държава, но това си е техен проблем, но е по-голяма като площ). Трудно ни е. Винаги съм казвал на президента Тръмп, че искаме американците да са на наша страна. Дори ако Америка днес е избрала тактиката да бъде по средата, то по средата си е по средата, а не по-близо до Кремъл. Това е важното.

      Журналистка: Когато казва, че Путин иска мир, той греши. Така се оказва, че американците грешат. Това ли искате да кажете?

      В. Зеленски: Америка, повечето от хората там, винаги са ни подкрепяли. И аз съм им много благодарен – наистина е така! Винаги сме били подкрепяни. Имаше двупартийна подкрепа и също така имаше помощ. Не мога да не съм благодарен на Америка за всичко, което направи, но днес много често си мисля, че за съжаление, те са повлияни от руските наративи. Ние не можем да се съгласим с тези наративи. Ние се борим за себе си и ще се борим с тези наративи, където и да са те. Просто нямаме друг избор. Ние се борим за нашата независимост и за нашето съществуване. Това е всичко. Можем само да показваме повече от истината. Да показваме с примера си, че се бием на бойното поле, че не сме обкръжени, както кове този наратив, че украинците сме обкръжени в района на Курска област. Това е само за да се смекчи ситуацията, че сме там – да, но не сме обкръжени. Не. Ние ще се намираме в района на Курска област, колкото ни е нужно. Никога не сме били обкръжавани там. Няма доказателства за това. Напротив, има доказателства, че не сме били обкръжавани там. Тъкмо обратното, докато се намираме в района на Курск, взехме хиляда руски пленници и ги разменихме за наши украински военни. Това е истината.

      Журналист: Мога ли да ви попитам за надеждността на Съединените щати под ръководството на Доналд Тръмп като съюзник? Вие сами казахте преди минути, че той, американците, всъщност гълтат руските наративи. Може ли да се разчита, че ще ви подкрепят така, както имате нужда? Не е ли същата ситуация, в която се намират вашите приятели тук? Те не биха се събирали, ако вярваха на Америка?

      В. Зеленски: Знаете ли, когато преброите дните на тази война и броя на хората, които сте загубили и знаете това с точност, нямате сантимент към действията на една или друга държава. Просто има само подход как да минеш с достойнство, да оцелееш и да победиш престъпника, който е в Кремъл. Защото накрая Украйна ще спечели, а те ще загубят всичко. Ще видите. Сигурен съм в това. Всички ще го видите. Въпросът, за съжаление, е въпрос на време. Затова когато САЩ ни дадоха системите „Пейтриът“, а те произвеждат тези снаряди, и без тях например Германия нямаше да ни ги даде (аз съм много благодарен на Германия, но без Америка да каже: „Добре, давайте“, без това, никой нямаше да ни даде нищо). И така, ако нашата защита, на хората и децата, защитата на цивилните, зависи днес от това дали президентът на Съединените щати ще я блокира или не, тогава мисля, че трябва да ме разберете, ние вярваме, че американците ще бъдат надеждни партньори за нас, каквито са.

      Журналист: Тоест Тръмп е надежден.

      В. Зеленски: Той разблокира помощта днес. Бих искал да вярвам, че това не е случайност, а че той го е направил, защото разбира каква заплаха имаме.

      Журналист: Дадохте ли му нещо? Дадохте ли му някакви отстъпки или споразумения?

      В. Зеленски: Какво да сме му дали?

      Журналист: Вие се съгласихте на безусловно прекратяване на огъня, говорихте за минерали, за тези споразумения.

      В. Зеленски: Вижте, ние не говорим за прекратяване на огъня, защото това е, знаете ли, как да ви кажа, това е въпрос на договаряне. Ще ви обясня защо го правя. Правя го, защото го има Средния Изток, който винаги ми е казвал насаме, на четири очи, в други разговори, че Путин е готов за прекратяване на огъня, безусловно. Украйна е тази, която не иска края на войната. Украйна е тази, която не иска мир. Тоест там руската пропаганда работи много здраво. С тези стъпки ясно показах, че сме готови да прекратим огъня, но сега ще видите, че Путин не е готов.

      Знаете, че след това имахме няколко контакта с Близкия изток. С тези страни, страните от Глобалния юг, които преди това дори не си говореха с нас много, защото балансираха между нас и руснаците. Честно казано, повече си играеха и флиртуваха с руснаците заради икономическите отношения. Тоест смятам, че днес предприехме правилните дипломатически стъпки. Това е, което правя. Това е първо. Второ, имах нужда наистина да разблокирам помощта. Разблокирах я. Много бих искал сега, когато Путин отказа безусловно прекратяване на огъня, президентът Тръмп да окаже силен натиск върху него със санкции, не да ги отмени, както казахте, а да ги засили. Това е всичко.

      Журналист: Г-н Президент, има едно нещо, което знаем за Доналд Тръмп. Той каза, че иска много бързо да се спре кръвопролитието. И вие го искате, и европейците също го искат. Но хората в моята страна и в други съседни страни са притеснени. Имаме исторически примери как големи държави са ни предавали и са сключвали сделки зад гърба ни, решавайки каква ще бъде нашата свобода и независимост, без ние да знаем за това. Много хора смятат, че това се случва отново. Така ли е?

      В. Зеленски: Ще вярваме, че това не е така. Поне имаме достатъчно опит, който вие абсолютно правилно казахте, исторически опит как това може да бъде и как се случва. Не искам да кажа, че съм най-опитният президент, но фактът, че бях президент по време на война и вече се срещнах с различни наши партньори, с различни лидери и разбрах на какво са готови, мисля, че вярвам, че този опит ще бъде достатъчен, за да разберем навреме кога става дума за подкрепата, кога за партньорството и кога е неизбежно предателство, както се казва.

      Журналист: Мога ли да попитам тогава, ще отговорите ли по някакъв начин, например, на опасенията на страни като Естония, Полша, когато разговаряте със Съединените щати, когато водите тези преговори? За европейците е трудно да се окажат на тази маса за преговори. Украйна отговаря ли и за европейците?

      В. Зеленски: Украйна, защитавайки себе си, определено защитава Европа. Това беше една от точките, които обсъдихме лично с президента Тръмп и с други играчи, с целия му екип, с конгресмени. Вярвам, че договорът, когато стигнем до него, за края на войната, тогава на масата на преговорите определено ще бъде Европа. Знам всички рискове, които съществуват в онези европейски страни, които някога са били част от Съветския съюз, или съветската армия е присъствала под една или друга форма в политиката на една или друга страна, армията е била, Съветският съюз е бил там, войските му са били там. Следователно ние ясно разбираме всичко, което Путин иска. Мисля, че го разбираме ясно. За съжаление все още не всички партньори го разбират. Въпреки че, погледнете цяла Европа, преди пълномащабната война всичко беше различно. Всички бяха скептични към нашите възгледи, всички не вярваха какво искат руснаците, за какво мечтаят – да се върне тяхната империя, съветското влияние върху хората, свобода, права, влиянието на Съветския съюз. Затова ще вярваме, че ще успеем да убедим други партньори и, разбира се, Европа ще бъде на масата за преговори при прекратяването на тази война. Защото гаранцията за сигурността на Украйна е гаранцията за сигурността на всички държави, за които говорите, вашите държави, безусловно.

      Журналистка: Точно за това ще говорим сега, Джейси.

      Джесика: Ако казвате, че САЩ са под влиянието на руските наративи, тогава имам прост въпрос: как искате да убедите Тръмп, че на Путин не може да се вярва? Как искате да се справите с това?

      В. Зеленски: Това е много трудно. Имам предвид наративите. Проблемът сега не е с президента Тръмп или който и да е друг лидер. Въпросът е, че руската дезинформация действа, както вече казахме днес, глобално, на африканския континент. Разбира се, беше много разпространена в Европа. Но Европа, тъй като тази война е много близо, има граници с тази война някъде, Европа преди това отговори със санкции, като затвори съответните руски медийни платформи или финансирането на тази дезинформация. Европа реагира по-бързо от тези страни, които са на разстояние. Затова трябва да се борим с тази дезинформация. Но вижте, нека си остане между нас, мисля, че президентът Тръмп няма нужда да бъде убеждаван в това, което Путин прави днес. Той има достатъчно служби, вярвам, разузнавателни, които могат да му покажат реалността, къде е руският наратив. Ако той иска, неговата среда иска да го види и да използва тази информация, те могат. Те имат всичко. Аз съм от нашата страна, от Украйна, винаги сме споделяли с европейските колеги, споделяли сме и със Съединените американски щати, навсякъде, където има фейкове, където има имена, кой трябва да бъде санкциониран, къде държат парите си, къде имат влияние върху бизнеса, какво правят, кого подкупват, кои са и т.н.

      Европейските лидери трябва да общуват с Тръмп, така че кръгът около Тръмп да е по-широк от това, което е днес. Според мен. Това е моят съвет.

      Журналист: Не, много е важно, разбира се, но връзката между Тръмп и Путин, между Тръмп и вас, кой е по-близък до него? В края на краищата.

      В. Зеленски: Кой е по-близо? Не знам, трудно ми е да кажа. Не знам какви връзки и взаимоотношения имат, не знам колко разговори са имали. Бих казал, че нямам достатъчно близки отношения с Тръмп, за да разбера колко близки отношения има Тръмп с Путин.

      Нека сега да поговорим за гаранциите за сигурност. Много важен въпрос за утрешната среща на върха. Първият въпрос.

      Журналист: Искам да се върна към това, което казахте, че знаете какво иска Путин. Можете ли да опишете за цяла Европа какво иска? От гледна точка на гаранциите за сигурност – трябва да сдържаме Русия. Искам да ви попитам от кого всъщност се страхува Путин?

      В. Зеленски: Много въпроси, само момент. Ще си водя бележки.

      От кого се страхува Путин? Да започнем с това. Путин се страхува само от собственото си общество. Страхува се от дестабилизирането на неговото общество. Но никой не може да повлияе на това. Той самият ще повлияе. Нейната икономика ще бъде засегната, политиката на санкции ще окаже влияние. Това, че не контролира и не защитава всички свои територии, ще бъде комбинация от различни сили. Отново, ако се върнем, ако всички наши партньори са толкова силни, колкото са, ако поискат да демонстрират не суперсили, а просто искат да демонстрират истинските си сили и ако окажат натиск върху Путин, ще има дестабилизация на обществото, той ще се страхува от това. Тоест Путин се страхува от това.

      Второто нещо, от което се страхува, е да не загуби властта си. Това зависи и от стабилността на обществото, но зависи и от възрастта си. Той скоро ще умре, това е факт и всичко ще свърши. Тоест, той може да завърши, преди да речем, да е приключил напълно опасния си и неуспешен исторически живот. От това се страхува. Ами и да не остане сам. Тоест все още Путин не е бил изолиран напълно от политическа гледна точка. Защото по времето, когато имаше политическа изолация, смятам, че пак Глобалният Юг, при цялото ми уважение, не го изолира, а продължи да има контакти с него. Смятам, че са му помогнали по този начин, защото така са оказали влияние на неговото общество. Обществото му би видяло, че е сам, че не е прав, а то вижда, че около него има редица страни. Смятам, че те помогнаха. Много важно се сега Америка да не помага на Путин да излиза от тази глобална изолация. Смятам, че е много опасно. Смятам, че е един от най-опасните моменти.

      Що се отнася до това какво иска Путин? Иска да остане на власт до смъртта си. Много иска да влезе в собствената си история. Изключително в историята на страната си, защото историята на света ще бъде съвсем различна. Той иска влияние като това, което е имал Съветският съюз, да си върне влиянието върху всички републики, които са бивши, а днес са независими страни. Той иска само мъничко повече. Повярвайте, само мъничко повече. Това несъмнено може да доведе до пряка конфронтация със Запада, недай си Боже. Това го има в съобщенията на неговите пропагандисти. Ако анализирате какво говорят по телевизиите си неговите пропагандисти, там ще видите, че те казват, че трябва да се приготвят за война със Запада. И че го искат, защото каквато и да е война, продължава живота на този човек на име Путин.

      Журналист: Казвате, че той се страхува от собствената си страна, че се страхува да не бъде сам, но дали се страхува той от Европа? Когато говорим за гаранции за сигурност, страхува ли се Владимир Путин от европейците?

      В. Зеленски: Той се страхува от обединението на Европа и Съединените щати, така че днес той нанася основния си удар върху разделението и отслабването на този съюз. Вярвам, че в някои отношения успя. Мисля, че още не съвсем, слава Богу, но проработи. После той нанася удар в средата на Европейския съюз и виждаме, че това също беше частично постигнато чрез официалната позиция на Унгария. Не говоря за хората, не за населението, а за техните лидери. Мисля, че това, че Унгария понякога блокира санкциите срещу Русия, блокира натиска върху Русия, премахва списъка със санкции, премахва конкретни руски олигарси от списъка със санкции е това, което днес се случва

      Журналист: Днес в пряк ефир с нас е Анти Куронен и той директно от Финландия ще ви зададе въпрос.

      Куронен: Г-н Президент, ние във Финландия се съмняваме, че Русия ще се придържа към условията за прекратяването на огъня, но дали ще има истинско прекратяване на огъня, то със сигурност ще бъде много крехко и Украйна се нуждае от силни гаранции за сигурност Какъв вид подкрепа бихте искали да получите от скандинавските страни, от северните страни? Дали да са войски или помощ да се затвори небето с противовъздушната отбрана или нещо друго?

      В. Зеленски: Благодаря! Най-добрите гаранции за сигурност за нашата държава е НАТО, това зависи изключително от Съединените американски щати днес. Дори мисля, че позицията на Германия, която също беше против Украйна в НАТО, смятам, че тя може да се промени и най-вероятно ще се промени. Но, разбира се, зависи от позицията на Съединените американски щати. Представете си, че гаранциите за сигурност за Украйна, които не са крехки, е НАТО. Представете, че днес зависи от САЩ, защото проруската позиция на Унгария ще се разпадне и аз отново се убеждавам, че смятам, че днес има промяна в позицията на Германия и Германия подкрепя Украйна. Усещам го и го знам. Затова смятам, че това са най-добрите гаранции за сигурността – НАТО.

      Но проблемът е, че Съединените американски щати не са готови за тази стъпка, но най-евтините, най-бързите, най-гарантираните, определено не крехки и определено, ако Америка реши да вземе Украйна в НАТО – тогава може да се счита, че Тръмп за 24 часа ще спре войната, както говореше преди. Това е в неговите ръце.

      Относно Северна Европа, ако мога да отговоря, благодарен съм на Финландия и съвсем накратко: какво е важно, ако не говорим за НАТО. Важна е силната армия на Украйна – ние я имаме, финансирането ѝ, противовъздушна отбрана и екипировка на бригадите, които са оборудвани с въоръжение на 70% или 80% , трябва да се докарат на 100%. Трябва да довършим екипировката на бригадите, които в момента стоят като ограда срещу тази агресия на руснаците и цивилизования свят. Това са основните неща и контингент, но май нямам време за това.

      Журналистка: Както казахте, споменахте Германия, а чуваме, че Великобритания и Франция са готови да изпратят сухопътни войски в Украйна, за да осигурят прекратяване на огъня. Чували ли сте от Германия подобно нещо? Сега има нов канцлер.

      В. Зеленски: Имам много добри отношения с канцлера и съм благодарен на Олаф. Вярвам, че това създаде една обща атмосфера, която отключи допълнителни 3 милиарда в подкрепа за отбраната. Искам да благодаря на германския екип за това. Много благодаря за това. Второ, мисля, че Мерц е решителен човек и ако не става дума за присъствието на войски, бих искал да го помоля за Таурус – далекобойно оръжие. Той знае колко много го искам. Мисля, че този пакет ще ни помогне. Ние говорихме за това, но решението вече зависи от германската страна.

      Ние не говорим...

      Ние не говорим за сухопътни сили,

      Не съм говорил още с него, защото още не е встъпил на поста си, доколкото знам.

      Иска ви се вече да е заел поста си.

      Да.

      Разбирам.

      Джереми: Стив Уитков като специален пратеник на президента Тръмп даде много интересно интервю, което разкри много. Напоследък той изглежда много ясен относно факта, че американците не приемат сериозно това, което британците и французите правят – създаването на такива войски, такива сили, които да ви осигурят гаранции за сигурност. Той каза, той се подиграва като казва, че това е поза, опростен подход и че те дори искат да се представят за Уинстън Чърчил, тъй като Европа е слаба във военно отношение в сравнение със Съединените щати. Вие мислите ли, че може би той е прав?

      В. Зеленски: Погледнете Европа по време на тази война – тя много укрепна и определено премина одит на всичко, което беше в Европа от гледна точка на отбраната. Сега много бързо се увеличава производството в Европа. От гледна точка на оръжия, от гледна точка на отбраната, киберзащита, разузнаването, мисля, че след 3-5 години Европа няма да отстъпва на Съединените американски щати. Ако всичко върви, както досега. Европа има много по-малко от САЩ днес, просто защото САЩ са лидерът в тази посока. Днес Европа има общо взето всичко необходимо, за да бъде достатъчно безопасна за своите хора – дисциплина и няма хаос. Мисля, че това е важно. В много точки по света от гледна точка на отбраната има хаос. Повярвайте ни, защото сме купували оръжия, не искам да казвам откъде само не сме купували оръжия. Повярвайте ми дисциплина в Европа е номер едно . Тя ще даде възможност на Европа да расте по отношение на безопасността и производството. Това, че Европа инвестира преки инвестиции в украински дронове, отваря възможности за страните от Европейския съюз (а и не само от Европейския съюз, а например Норвегия, също наши партньори) отворя за страните в Европа всички технологии, които Украйна получи на толкова скъп болезнен опит от тази война. Затова не бих бързал със заключенията.

      Що се отнася до господина, който коментира това - той не прилича на него. Извинявам се на военния, който не изглежда като генерал, военен и няма такъв опит. Доколкото знам, той много добре знае как да продава и купува недвижими имоти. Това е малко по-различно.

      Йоаким: Мога ли да ви попитам нещо бързо. Често чуваме, че Европа вече е направила много, че в сравнение с това, което е била преди няколко години. Често чуваме послания в знак на подкрепа към Украйна, които казват, че ще предоставят подкрепа, колкото е необходимо. Чувал съм 100 пъти, че европейските лидери се съгласяват да предоставят повече подкрепа на Украйна, но понякога просто парите не са у този, който говори всичко това. Не мислите ли, че това е проблем за Европа – че действията не следват думите.

      В. Зеленски: Сложно е, защото, както казах, наред с предимствата на дисциплината, съществува и бюрокрация. А бюрокрацията винаги забавя процесите. Наистина бихме искали да получим, например, замразените активи. Тук също руснаци работят с европейците, за съжаление. Не можем да получим руските активи, които са замразени днес. Искаме да харчим от тях бързо за въоръжение. И не само това, ние казахме открито и незабавно: „Вижте, нека вземем всички тези пари и ще инвестираме в производство, както в Украйна, така и в цяла Европа“. Ние искаме да инвестираме, да си осигурим всичко необходимо, бързи стъпки,защото не трябва да вървим, а трябва да бягаме, за да укрепим защитата на Украйна и Европа. Защото ако има спиране на огъня, така или иначе ще отнеме известно време, за да се засили отбраната и вие трябва да действате много бързо. Когато руснаците видят това (това е едно на гаранциите за сигурност), ако руснаците видят, че Европа е укрепнала две или три пъти, някои страни са в състояние да го направят пет пъти повече, както Германия, например. Те могат да го направят много бързо. Ако тези страни се засилят много бързо, те ще се укрепват взаимно, а Европейският съюз безусловно укрепва сигурността на цяла Европа. Това са по-големи гаранции за сигурност, че руснаците няма да се върнат с война, защото ще видят кой е срещу тях.

      Журналист: Г-н Президент, всички европейски държави не показват ентусиазъм да изпращат войски в Украйна и вие го знаете. Например Джорджия Мелони в Италия смята, че не е необходимо да се изпращат войски в Украйна. Тя предлага да имате защита от НАТО, но без да се присъединява Украйна към НАТО. Какво ще кажете за това? Например, когато Москва казва: „Ако изпратите войски, това ще бъде пряк конфликт“

      В. Зеленски: Това е въпрос за устойчивостта на Съединените щати и европейските лидери, който поставя под въпрос нашата стабилност. Русия ли налага вето на всички европейски решения за сигурността или Европа налага вето на всички желания и прищявки на Путин. Въпросът е само в това. Само че в този случай няма значение какво иска Русия. Ние трябва да укрепим сигурността за нашите граждани, гражданите на цяла Европа. Дори когато тази война свърши, трябва да укрепим нашата сигурност, не да мислим как гледа на това Кремъл. Това е, което трябва да направим. Сега, що се отнася до Джорджия, то тя смяташе (говорил съм с нея), че е по-добре да действа НАТО . Аз съм съгласен, че НАТО е по-добре, защото е по-бързо и по-евтино, защото е институционално, всеки разбира какво да прави. Само че НАТО ще бъде подсилено от Украйна, защото това ще бъде втората армия в НАТО. Така армия имат само Турция и Украйна, която има 800 000 армия. Украйна укрепва с армията си от 800 000 НАТО, НАТО не укрепва Украйна. НАТО осигурява сигурност на украинците. Това е важен сигнал за всички. Това се случва. Украйна определено укрепва НАТО, защото руснаците, ако погледнете тяхната армия от 1,3 милиона. Увеличават я до 1,5 1,6. Без Украйна, в Европа в момента няма модерна, опитна армия, която да премине през войната със същото количество като Русия. Това е проблемът. Затова и Джорджия също предложи НАТО. Разбирам това, но Джорджия, ние сме ѝ много благодарни, но Съединените щати, за съжаление, все още са против.

      Джереми: Г-н Президент, имате трудна работа: да водите вашата страна по време на война, чувствате политически натиск у вас и в чужбина, след това как се отнесоха Тръмп и Джей Ди Ванс с вас в Белия дом, когато бяхте там – как вие лично се справяте с това? Вие, като човек, какво ще бъде написано в историческите книги за вас? Ще станете ли човека, който ще спаси Украйна или човека, който се опита да спаси Украйна, но не успя?

      В. Зеленски:Не знам какво ще пишат за мен в книгите и това не моята самоцел. Аз да съм един от тези, които защитаваха Украйна заедно с нашия народ, с нашата армия и с всички, които ни подкрепят. Е, разбира се, че ще я защитавам, защото това е мой конституционен дълг. Честно казано, това е моята гражданска позиция. Президентството е, добре, това е мандат, но аз съм човек, роден съм в Украйна, живея и мисля и ще живея живота си в родната си страна. За мен това е цел, за да може моите деца да вървят по улицата и да не се крият, а да ги гледат с достойнство, защото всички ние преминаваме този път като хора, преди всичко. Просто хора с нормални ценности и ще направя всичко до края на дните си, за да защитя Украйна колкото мога, но определено съм по-млад от Путин. Виждате ли, че моите перспективи са по-добри, залагайте на мене.

      Журналист: Благодаря, много ви благодаря, Володимир Зеленски, много ви благодаря, че ни дадохте това интервю. Мисля, че сега ще се върнете при Еманюел Макрон за вечеря, нали?

      В. Зеленски: Все още имам разговор на четири очи с него, ние го наричаме тет - а - тет.

      Журналист: Благодаря ви много, благодаря ви отново на всички и лека вечер!

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?