Унгария е получила през изминалата година над 4,5 млрд. кубични метра природен газ през България. Това обяви Петер Сиярто, министър на външните работи и търговията на Унгария, който днес беше на посещение у нас. Именно енергетиката е една от темата, която той е обсъдил с българския си колега Николай Милков.
По думите му, той ще търси съдействието на София, за да може двете страни - Унгария и България да кандидатстват за допълнителни евросредства за изграждане на нови газови тръби. Така ще може да бъдат осигурени алтернативни доставки.
В момента Унгария получава руски газ през Турски поток, който минава през България. Страната обаче води преговори с Азербайджан за допълнителни количества.
"България и Унгария са ядрени държави. Заради ограничението за пренос на ядрено руско гориво по въздух, ние успяхме да получим количества именно през България и Румъния. Това засега е единственият ни път", каза още унгарският външен министър.
Унгарският министър още веднъж увери, че страната му подкрепя България за членството ѝ в Шенген. Му думите му, държавата ни е изпълнила всички обективни критерии за влизане и е недопустимо да се взимат под внимание субективни такива.
След ремонт за 2 милиона лева: Път в кърджалийско остава опасен за преминаване
Санкциите срещу Русия: Ще останат ли в списъка патриарх Кирил и Вагит Алекперов?
Майката на загиналото момче край Мездра: Той не искаше да минава оттам, но явно някой друг реши съдбата им
Арестуваха началника на ВиК-Несебър и неговия заместник при акция край Слънчев бряг