Температурите се повишиха с 10 градуса по Целзий над средните през юни в голяма част от Сибир, където почвата е вечно замръзнала, но последния месец бе белязан от адска жега, съобщи мрежата за наблюдение на климата на Европейския съюз.
Арктически часови температурен рекорд за месеца - 37 градуса по Целзий - беше поставен на 21 юни край Верхоянск в Североизточна Русия.
Топлото време в големи участъци от Сибир от януари, в комбинация с ниска почвена влажност, допринесоха за възраждането на горските пожари, които опустошиха региона през миналото лято, припомнят експертите.
И броят, и интензитетът на пожарите в Сибир и части от Аляска са се увеличили от средата на юни, което води до най-високите въглеродни емисии за месеца - 59 милиона тона CO2 - откакто започват рекордите през 2003 г.
"Миналата година вече беше доста необичайно и рекордно откъм пожари лято в Арктическия кръг", казва Марк Парингтън, старши учен в Службата за наблюдение на атмосферата Коперник на ЕС (CAMS), предупреждавайки за "интензивна активност" през следващите седмици.
В световен мащаб юни 2020 г. беше с повече от половин градус по Целзий по-топъл от средното в периода 1981-2010 г. за същия месец и наравно с юни 2019 г. като най-топлия регистриран досега.
Учените предупреждават, че омекването на някога твърдата вечна замръзнала почва - простираща се в Сибир, Аляска и Северна Канада – променя условията на живот на местните жители и заплашва промишлената инфраструктура, особено в Русия.
С изкуствен интелект разчетоха древни свитъци, погребани при изригването на Везувий
Холивуд и ЕП обединяват усилия в защита на човека в ерата на изкуствения интелект
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите