Живеещият в Австралия маратонец Николай Николаев спечели Трявна Ултра

живеещият австралия маратонец николай николаев спечели трявна ултра
Снимка: Трявна Ултра, Красимир Стефанов
18:03, 17.07.2023
Чете се за: 05:27 мин.

Николай Николов спечели планинския ултрамаратон Трявна Ултра. Живеещият в Австралия маратонец финишира първи на най-тежкото трасе, дълго 150 километра. При жените най-високо на стълбичката се качи Ирина Пешина.

Осмото издание на състезанието, чиито трасета стартират от Трявна, изкачват билото на Балкана и преминават през емблематичните Боженци, Шипка, Бузлуджа и Природен парк Българка, се проведе в събота и неделя. 1003 състезатели от 27 държави участваха в тазгодишното издание на планинския ултрамаратон Трявна Ултра.

Сред големите победители се оказа и Жереми Белетон от Франция, който след пробягани 150 километра в планината падна на колене и предложи брак на приятелката си.

През тази година освен с километрите, тежките изкачвания и спускания, маратонците трябваше да се борят и с високите температури.

На най-късото трасе от 21 километра най-бърз при мъжете се оказа Дмитрий Сушкин от Русия, а негови подгласници на минимално изоставане останаха Ивайло Вълев и Иво Андреев.

След финална гонка и с няколко секунди преднина най-високо на стълбичката при дамите стъпи Цветелина Христова, а втората позиция остана за Валерия Димитрова. На трето място с минута изоставане се класира Десислава Санданска.

На 42-километровото трасе Александър Спасов за четвърта поредна година спечели първото място. На минута след него втори остана Александър Христов, а за третата позиция след гонка с Евгений Цветов от Казахстан се пребори Цветин Георгиев.

При жените Радостина Балова защити титлата си от миналата година. На втора позиция се класира Зейнеп Акбаба от Турция, а третото място остана за Теодора Петкова.

78-километровата дистанция беше безапелационно спечелена от Ирем Кан Аяз от Турция с нов рекорд на трасето и време от 8:19:23 часа. На втора позиция се класира Златин Роев, а трети остана Андреан Кръстев.

При жените най-бърза в първата част от трасето бе Милена Добрева, следвана на няколко минути от Тоня Тонева. Във втората половина от надпреварата Тонева предприе атака, излезе на първа позиция и успя да удържи преднината си чак до финала. Третото място заслужи Десислава Лазарова.

На 100-километровото трасе пожарникарят по професия Димитър Атанасов направи блестящо бягане и спечели дистанцията с нов рекорд - 11:47:45 часа. Второто място остана за миналогодишния победител Иван Гочев, а третата позиция след оспорвана битка спечели Краснодар Колев.

При дамите надпреварата на 100 километра започна много оспорвано. Росица Стефанова и Вилия Михова си разменяха първата позиция на няколко пъти. С течение на времето повече от половината от жените отпаднаха от състезанието, а сред тях бяха и двете временни водачки. В средата на трасето, на връх Шипка, колоната поведе Снежана Терзиева. Малко по-късно обаче бе изпреварена от Елена Борисова, която удържа първото място до финала. Втора остана Терзиева, а третата позиция завоюва Карина Талпова.

В най-тежкото трасе от 150 километра също имаше драма. След поредица размени във водачеството и редица отпадания на състезатели, сред които и на шампиона от 2021 година Георги Пехлев, до финала първи достигна Николай Николаев с време 23:32:49 часа. На второ място с еднакво време завършиха Маноил Пеев и Васил Васев.

При жените само две дами успяха да преминат 150 километра и да пресекат финалната права. Първа с време 31:28:48 часа се класира Ирина Пешина, а второ място заслужи Оля Славчева.

Провеждането на тазгодишното издание на Трявна Ултра стана възможно благодарение на над 150 доброволци, които се включиха в подкрепа на състезанието. Голяма част от тях бяха на терен близо 36 часа и усетиха емоцията на състезанието от "първия ред".