Жребият в Шампионска лига ще наподобява този в тениса?

14:58, 20.05.2022
Чете се за: 03:07 мин.
купата шампионската лига пристигна софия

Шампионската лига се смята за „върхa” на европейския клубен футбол. Но турнирът, с който всички сме свикнали, е на път да претърпи сериозни промени.

Ревизията на формата ще настъпи от сезон 2024/25, като елиминационните кръгове на Шампионската лига ще отразяват формата на тенис турнирите като Уимбълдън и US Open, например.

Една от големите промени, които ще бъдат направени, е премахването на правилото за разминаване на отбори от една страната, което означава, че тимове от една държава, например Ливърпул и Манчестър Сити или Барселона и Реал Мадрид, могат да се изправят един срещу друг в ранните елиминационни кръгове на Шампионската лига.

Според ESPN 24-те отбора, които се класират в плейофните кръгове, ще имат своя потенциален път до финала (поток), поставени и предварително изтеглени, въз основа на това къде са завършили в груповата фаза.

Много подобно на това, което се случва с Роджър Федерер, Новак Джокович и Рафаел Надал, например, по време на жребиите за тенис турнирите.

Първите два отбора в груповата фаза ще попаднат в два различни потока на жребия, като няма да могат да се срещнат помежду си до финала.

Решението идва в следствие на промяната, че Шампионската лига ще се разшири от 32 на 36 отбора. Вместо групи от по четири отбора, ще има едно класиране в турнира, което ще включва всички.

Форматът за елиминационните кръгове все още не е окончателно решен, но се смята, че ще бъде в тенис стил.

ESPN информира още, че обновяването на Шампионската лига включва:

- Едно общо класиране с 36 отбора в груповата фаза, която подрежда отборите от 1 до 24 въз основа на това колко добре са се представили;

- Отборите, които се класират на местата от 1 до 8 след груповата фаза, ще са поставени и влизат директно на осминафиналите, точно както победителите в груповата фаза в настоящия формат;

- Отборите, класирани от 9 до 24 място ще играят плейофна фаза, за да определят осминафиналистите, а тимовете, които завършат от 25 до 36, ще бъдат елиминирани като цяло от турнира;

- Потоците за плейофите ще бъдат разделени на две, като отборите се класират съответно от места 1, 3, 5 и 7 в първия поток и на 2, 4, 6 и 8 във втория;

- Най-добре представилите се два отбора в груповата фаза, заели 1 и 2 място, ще бъдет изтеглени като лидери в двата потока и няма да могат да се срещнат до финала.

Две попадения в продълженията донесоха титлата на Англия от Евро 2022 за юноши до 19 години
23:48, 01.07.2022
Чете се за: 02:12 мин.
Волейболистите ни до 18 години сразиха Сърбия за място във финала на Балканиадата в Нови Сад
23:00, 01.07.2022
Чете се за: 01:40 мин.
Лоренцо Мичели: Загубата от Бразилия не променя с нещо ситуацията ни с оставането в Лигата на нациите
22:46, 01.07.2022
Чете се за: 02:35 мин.
Славия с класическа победа над Спортист Своге при представянето на "белите" за новия сезон
21:33, 01.07.2022
Италия ще защитава титлата си във водната топка след победа над Гърция на Световното в Будапеща
21:28, 01.07.2022
Георги Петков: Целта пред Славия е колкото се може повече млади футболисти да се наложат в първия отбор
21:13, 01.07.2022
Чете се за: 01:27 мин.
Тенисистите ни до 14 г. са полуфиналисти на Европейската отборна купа и се класираха за Световното първенство
20:34, 01.07.2022