ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Нов правописен и правоговорен речник

bnt avatar logo от Анна Ангелова
A+ A-
Чете се за: 01:03 мин.
У нас

Правописен и правоговорен речник, който ще се разпространява безплатно в училищата в страната, представиха днес  в Софийския университет “Св.Климент Охридски”.  Предвид все по-честите грешки, които се допускат при превеждането на думи от кирилица на латиница, в речника е публикуван и новият закон  за транслитерацията. От МОН дори търсят начин въпросът за транслитерацията да бъде застъпен и в учебната програма.

нов правописен правоговорен речник

Правописен и правоговорен речник, който ще се разпространява безплатно в училищата в страната, представиха днес в Софийския университет “Св.Климент Охридски”. Предвид все по-честите грешки, които се допускат при превеждането на думи от кирилица на латиница, в речника е публикуван и новият закон за транслитерацията. От МОН дори търсят начин въпросът за транслитерацията да бъде застъпен и в учебната програма. От Института за български език към БАН уточниха, че представеният днес речник не е нов и че те подготвят ново издание, което да има нормативен характер.

Изследователите твърдят, че езикът ни обеднява все повече и повече и че съвремнният българин използва едва по няколкостотин думи, за да общува.
Като прибавим и факта, че младите хора все повече се “учат” на правопис от интернет - положението с иначе богатия ни език съвсем не е обнадеждаващо.

Даниел Вълчев-министър на образованието и науката: "С известна носталгия трябва да кажа, че в библиотеките все повече мирише на кабели, отколкото на книги, но това вероятно е животът. Отвреме навреме е хубаво да помиришем книга."

Проф. Василка Радева - преподавател във Факултета по славянска филология: "Четат по-малко не само художествена литература - четат малко. Те събират информация от интернет, където са пасивни ползватели. Когато човек получи информация от интернет може да научи велики неща, но той самият остава безсловесно същество."

В представения днес речник може да намерите всички правила на книжовния език, твърдят издателите му. Така например можете да научите кое е правилно - девятка или деветка?

Момиче на спирка: "- Кой тролей чакате? - ДевЯтката. - ДевЯтката. - ДевЯтка."

Даниел Вълчев - министър на образованието и науката: "Мисля, че е дублет!"

Проф. Василка Радева- преподавател във Факултета по славянска филология: "Правилното е десетка или деветка."

За всички останали думи, за които имате съмнения - отворете речник, вместо да импровизирате. Защото невинаги думите се пишат така, както се изговарят.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?