Нова среща на премиера Пламен Орешарски с протестиращи в Министерския съвет. На нея дойдоха обаче и хора от контрапротеста, и граждански организации с различни искания. Представителите на създадената преди дни "Протестна мрежа" отказаха да влязат в сградата и обявиха, че няма да водят диалог с управляващите.
Въпреки че за срещата в Министерския съвет беше обявено, че ще бъде с протестиращи, част от тях не прекрачиха входа на сградата. По тяхна воля. Представителите на "Протестната мрежа", създадена преди дни, изписаха думата "Оставка" с букви, щамповани върху тениските си. И бяха изпратени зад загражденията.
Полицай: "Щом ще правите снимки, ходете си там. Другите хора не са с надпис "Оставка".
Асен Генов - "Протестна мрежа": "Още веднъж заявяваме, че няма да водим разговори с ръководеното от Вас правителство, което смятаме за напълно компрометирано и настояваме за незабавната му оставка и предсрочни избори до края на 2013 г."
БНТ:
- Има ли нещо, което да ви накара да влезете вътре?
Мъж:
- Не, отказваме да преговаряме - нито автомат, нито нищо такова.
Профилът на тези, които влязоха за разговор с премиера и вътрешния министър, беше разнообразен. От лица на февруарския протест, до представители на контрапротеста и граждански организации. Срещата отново остана закрита за медиите, а след края й Пламен Орешарски и Цветлин Йовчев не коментираха продължилия близо 2 часа диалог.
Пламен Орешарски - министър-председател на Р. България: "Може би повече подробности ще ви кажат представители на самите НПО-та. Благодаря ви!"
Според присъствалите в залата, обсъдени са били действията на полицията по време на протеста. Станало е дума и за наети квартири, запълвани с ударни бригади. Но подробности отново не станаха ясни.
Спас Колев:
- "Свободни, можещи, силни".
БНТ:
- Кажете за тези ударни групи по квартири, за които споменахте?
Спас Колев:
- Вие искате да ви кажа пред цялата общественост нещо, което е малко по-тайно. Запазвам си правото да не ви кажа всичко.
Други от участвалите в срещата обясниха, че са дали съвети на премиера за работата на журналистите.
Нина Гергова - Коалиция "Протести": "Как да направи обучителна програма какво е новина на деня, защото за българските медии 50 дена новината на деня са барабани и тъпани."
Михаил Чихаров - Радикално крило на протеста: "Ще ви кажа, че някои от въпросите ви са подвеждащи. В общи линии може да се каже, че срещата беше относително удовлетворителна."
Бисер Миланов, известен като Петното, неведнъж извеждан от полицията от протеста заради провокации, също беше в Министерския съвет. Пред вътрешния министър той обяснил, че МВР репресира движението му "Свобода". И предложил хората си да работят съвместно с полицаите, за да бъдат хванати платените провокатори на протеста.
Бисер Миланов - движение "Свобода":
- При положение, че правителството не може да предприеме достатъчно адекватни мерки срещу платените, така наречени "интелигентни протестиращи", които са за неговото сваляне, да даде воля на нашите членове да използваме доброволни отряди съвместно с органите на реда. Имаме клипове, вече снимаме и филми.
БНТ:
- Кой на кого плаща?
Бисер Миланов:
- Хора. Те сами ще кажат, полицията ще си свърши работата. Аз не съм следовател... Еми да ме направят тогава министър на вътрешните работи. Готово - ще ги хвана за 10 дни всичките. Да ви кажа ли още нещо - който върви по следите на другите, не оставя път след себе си. Точно поради тази причина не съм прочел и една книга в живота си!
По думите на Миланов, вътрешният министър не му дал отговор. Единствено казал да му напише предложението си.