ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Предлoжиха 5% увеличение на заплатите на надзирателите

bnt avatar logo от Велина Сашева
A+ A-
Чете се за: 01:03 мин.
У нас

Национален протест на надзирателите пред Министерството на правосъдието успя да извоюва конкретни предложения за служителите в затворите - 5 на сто увеличение на заплатите и увеличаване на порционите им за храна от 60 на 80 лева от началото на следващата година. След пет дни ще стане ясно дали надзирателите приемат предложенията или продължават с протестите.

предлoжиха увеличение заплатите надзирателите

Национален протест на надзирателите пред Министерството на правосъдието успя да извоюва конкретни предложения за служителите в затворите - 5 на сто увеличение на заплатите и увеличаване на порционите им за храна от 60 на 80 лева от началото на следващата година. След пет дни ще стане ясно дали надзирателите приемат предложенията или продължават с протестите.

Надзирателите застанаха пред правосъдното министерство напълно решени да търсят промяна в условията на труд, но с празни панички.

"Условията в затворите са много лоши, пренаселеност... Въобще: трагично!", поясни Веселин Бохосян от Бургаския затвор, а колегата му от Шуменския затвор Пламен Драгов добави: "Ползва се само една тоалетна, един санитарен възел от задържаните и служителите."

От КНСБ и от синдикалната федерация на МВР подкрепиха надзирателите.

"От Нова година ще се увеличат заплатите на лишените от свобода, а едва ли ще се увеличат заплатите на тези, които ги охраняват!", заяви Валентин Попов, председател на Синдикална федерация на служителите в МВР.

С 13 милиона лева по-нисък е бюджетът на затворите за следващата година, оплакаха се надзирателите. И нададоха вик.

"Елате при нас, господа! Както и да го разбирате!", призова Иван Петров, председател на Синдиката на служителите в затворите.

"Ние дойдохме при вас", отговори Илия Ангелов, заместник-министър на правосъдието.

Заместник-министърът на правосъдието покани за разговор представители на надзирателите. След срещата дойдоха конкретни предложения.

"5 % увеличение на работните заплати от януари 2014 година", съобщи Цветан Михайлов, Синдикат на служителите в затворите.

И още: увеличение на порциона за храна с 20 лева от началото на следващата година.

"За петте процента - дано ги дадат. За двайсетте лева... малко са", каза Ангел Йорданов, надзирател в Плевенски затвор.

Дали ще приеме предложенията на правосъдното министерство или протестите ще продължат? Синдикатът на служителите в затворите ще проучи по места и ще реши до пет дни. На протеста си днес надзирателите почетоха с едноминутно мълчание паметта на колегата си Николай Славов, който преди дни сложи край на живота си.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?