За измамни схеми, които оставят част от бежанците в бедстващо положение, сигнализираха мигранти. Мними адвокати обикалят центровете у нас и обещават на търсещите убежище да ги изведат на външен адрес срещу заплащане. Обещаният адрес, обаче, често се оказва фиктивен, а бежанците остават без пари на улицата.
За измамни схеми, които оставят част от бежанците в бедстващо положение, сигнализираха мигранти. Мними адвокати обикалят центровете у нас и обещават на търсещите убежище да ги изведат на външен адрес срещу заплащане. Обещаният адрес, обаче, често се оказва фиктивен, а бежанците остават без пари на улицата.
Али и Мохамед стават приятели по неволя. Опитали се да излязат от центровете в Бусманци и Любимец като платили по 200 долара на различни посредници, които трябвало да им осигурят външен адрес в София.
Али Хасан, сириец: "Един иракчанин, който е настанен в самия център в Бусманци. Той ми взе всичките пари, които имах. В замяна ми написа външен адрес в едни документ, след това аз го подадох в управлението в центъра в Бусманци и излязох".
На мъжете е осигурен транспорт. Вместо на обещания външен адрес, обаче, са стоварени пред бежанския център в „Овча купел”.
Мохамед Далил, сириец: "Един човек ми даде несъществуващ адрес. Сега нямам никакви условия за живот. Едни приятели от центъра за бежанци в Овча купел ми дават храна и вода, каквото им остане от техните помощи. Хляб, кисело мляко и един тънък дюшек".
Сега двамата сирийци спят около центъра за бежанци и разчитат на приятели, които им носят хляб, кисело мляко и завивки. Не знаят как ще карат след първия сняг. Освен че са без подслон и пари, Али и Мохамед имат и друг проблем – законът ги задължава да живеят на посочения адрес и са в нарушение, ако не могат да бъдат открити там.
Димитър Киров, юрист в Държавна агенция за бежанците: "Това, което лицата трябва да направят е да подадат молба до директора на съответния регистрационно приемателен или транзитен център, където са регистрирани и по негова преценка, съобразно възможностите на този център, те ще бъдат настанени в съответното териториално поделение или в центровете за настаняване."
Мохамед и Али не са единствените жертви на подобни измами. В началото на този месец МВР разкри транспортна схема за незаконно извеждане на имигранти от центровете в Харманли и Пъстрогор. От столичната дирекция на полицията заявяват, че продължават да получават сигнали за измамeни. По закон всеки български гражданин има право да изведе бежанец на външен адрес. Затова от агенцията съветват мигрантите да сигнализират комендантите в центровете при всяка подобна сделка.