Багри от вековете, събрани в една изложба, посветена на старинните шевици от Софийско. Експозицията е под егидата на ЮНЕСКО и отбелязва 10-та годишнина от създаването на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство.
Шевиците са дело на женски домашни занаяти, в които е вплетен духът на България, чрез характерния колорит и орнаментика за Софийския регион.
"Без това наследство и без респекта към него, не бихме могли да градим бъдещето", каза Людмила Димитрова, председател на управителния съвет на регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство.
Разнообразието от поли, забрадки и ръкавици се съхраняват в Музея за история на София, шевиците са от края на 19-ти, началото на 20-ти век.
"Ние предоставяме на публиката възможност да види част от богатството на това наследство в нашия регион, в нашия град", коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова".
Бистришките баби добавиха последен щрих към изложбата чрез песните си.Те също са част от листите на ЮНЕСКО и са елемент от нематериалното културно наследство на страната ни.
Доайенът на вестникарството на 90 години: Любен Генов получи Почетния знак на президента (СНИМКИ)
"В кадър": Филмът "От Балкана до Нил" - хроника на едно приятелство тази вечер по БНТ
Президентът: Българската екзархия в Истанбул трябва да се развива и предава на младите поколения родовата ни памет
Над 70 литературни продукции на близо 30 страни предвижда 12-ото издание на фестивала "Синелибри"
18 фотографски истории в галерия на открито „Ани и Явор“ в парк „Света Троица“ в София
Въздушна линейка транспортира до Пловдив пострадалата жена при катастрофата на АМ "Тракия"
Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино (ВИДЕО)