Нова мода в коктейлите завладява Лос Анджелис. Барове из целия град предлагат сладко-кисели питиета, в които една от основните съставките е оцетът. Самата рецепта обаче датира от няколко века и е помагала за успешната контрабанда на алкохол.
Новата мода в коктейлите в Лос Анджелис се нарича шръбс и включва балсамов оцет, ягоди, къпини, водка, сода и лимонов сок. Добавянето на оцет към напитката може и да изглежда странно, но всъщност това е изпитана формула. Още през 17 век напитката добива популярност сред контрабандистите на алкохол, които не искали да плащат митнически такси.
- Те изхвърляли алкохола зад борда на кораба и след това го връщали. Солената вода обаче разваля алкохола, затова те трябвало да го направят по-вкусен. Накрая установили, че вкусът на алкохола става страхотен, ако се добавят захар, оцет и плодове, - разказа Пете Капел.
Сега барманите са преврърнали този коктейл в един от най-предпочитаните сред клиентите. При забъркването на напитките, коктейл майсторите започват с водката, добавят плодовете и ги намачкват, пълнят чашата с лед и накрая добавят оцет балсамико и лимонов сок. Голям хит сред клиентите са и коктейлите с оцет от бъз.
- Лимонът и лаймът не могат да осигурят всички необходими оттенъци на киселото в един коктейл. Забъркването на оцета в напитката добавя нови усещания и подсилва вкуса, - разкри специалист.
Освен с много сладки напитки, барманите съчетават оцета дори с по-люти съставки, какъвто е джинджифилът. Новата тенденция, завладяла Лос Анджелис, би могла да бъде вдъхновие и за интересни коктейли в новогодишната нощ.
Автор: Савина Герджиккова