Световните пазари продължават да страдат от кризата с дълговете в Съединените щати и фалита на инвестиционната банка Лемън Брадърс. Финансовият трус беше усетен и в Русия, където основният индекс на фондовата борса се срина с осем и половина процента. В нов опит да успокои напрежението Европейската централна банка вля 70 милиарда евро на валутния пазар.
Финансовите инжекции засега са най-ефикасното средство за лечение на последиците от банковата криза в Съединените щати. Тези, които могат да си позволят подобен стимул, го правят. Европейската централна банка вля още 70 милиарда, за да успокои напрежението от вчерашния срив. Банк ъф Ингланд обяви, че ще освежи британския валутен пазар с 20 милиарда лири. Въпреки интереса на банките към тези средства, финансовата криза съвсем не е отминала, предупреждават анализаторите.
СХ Хауърд Уилдън, BGC partners:
Смятам, че навлизаме в последния етап на кризата с кредитите. Това не значи, че най-лошото вече е отминало. Но трябва да знаем, че кредитите вече никога няма да бъдат същите като тези преди година или две. Достъпът до пари ще се основава на вашата платежоспособност. Връщаме се към 70-те години...
Отвъд океана също търсят начини за справяне с кризата. Конгресът на Съединените щати обмисля да въведе нови правила за инвестиционните банки и да определи нова роля на правителството на ипотечния пазар. Не закъсня и политическият отзвук от финансовия шок. Барак Обама използва ситуацията, за да критикува сегашната икономическа стратегия на Белия дом, подкрепяна от конкурента му за президентския пост Джон Маккейн. Кандидатът на демократите посочи грешките, довели до сривовете: ниска степен на защита на потребителите, слаб контрол на финансовата дейност и прекомерно високите заплати и премии на директорите на компании от Уолстрийт.