Сергей Станишев не е подал заявление в ЦИК, за да се откаже от мандата си на евродепутат. Лидерът на БСП може да го направи до 23 юни, обясниха от ЦИК. Засега той е в окончателния списък на новите български евродепутати, който Централната избирателна комисия обяви преди минути. Пет формации - ГЕРБ, "Коалиция за България", ДПС, "България без цензура" и Реформаторският блок изпращат общо 17 представители.
***
Евродепутатите от ГЕРБ са шестима. Първи в листата в Европарламента отива бившият министър на еврофондовете Томислав Дончев. Втория си мандат ще започнат досегашните евродепутати Андрей Ковачев, Мария Габриел и Владимир Уручев. Другите двама евродепутати от ГЕРБ са Ева Паунова и Емил Радев.
***
От "Коалиция за България" първи за Брюксел заминава номер 15 в листата Момчил Неков, който измести лидера Сергей Станишев. Досегашният евродепутат Илияна Йотова продължава работата си в Европарламента за трети мандат. Четвъртият представител от червената листа е Георги Пирински.
***
Представителите на ДПС: трети мандат в Европарламента за Филиз Хюсменова. От листата на Движението са избрани още Неджми Али и Илхан Кючюк. Заради отстъпеното от Делян Пеевски място, за Брюксел ще замине и сегашният екоминистър Искра Михайлова.
***
Най-новата коалиция, родила се за тези избори около "България без цензура" ще бъде представена в Европарламента от лидера на партията Николай Бареков и от Ангел Джамбазки от ВМРО.
***
Реформаторският блок печели един мандат. В Европарламента заминава Светослав Малинов от ДСБ, който измести Меглена Кунева.