В аптеките пациентите да плащат такса от 1 лв. за обработка на рецептите за 100 % безплатни лекарства по линия на Здравната каса. Това е едно от предложенията за антикризисни мерки, което подписаха с Касата няколко пациентски организации, представители на производителите на лекарства, на търговците на едро и фармацевтите. Ако предложението се приеме, касата ще спести между 430 и 490 хиляди лв. месечно от таксите, които тя плаща сега на аптеките.
В аптеките пациентите да плащат такса от 1 лв. за обработка на рецептите за 100 % безплатни лекарства по линия на Здравната каса. Това е едно от предложенията за антикризисни мерки, което подписаха с Касата няколко пациентски организации, представители на производителите на лекарства, на търговците на едро и фармацевтите.
Ако предложението се приеме, касата ще спести между 430 и 490 хиляди лв. месечно от таксите, които тя плаща сега на аптеките.
Има разногласия между пациентските организации дали да се въведе или не "такса -рецепта" и каква да е тя. Две организации предлагат такса 1 лв., една - 2,40 лв., а други две са категорично против таксата.
Теодора Захариева, Български пациентски форум: "Съгласни сме с 1 левче такса при условие 100 % реимбурсацията да се запази."
Д-р Станимир Хасърджиев, Национална пациентска организация: "Изходите за нас бяха 2-или огромни групи пациенти да им се намали реимбурсацията или тежестта да е равномерно разпределена."
Диана Хаджиангелова, Конфедерация защита на здравето: "Смятаме, че в тази кризисна ситуация пациентът не трябва да вади отново от джоба си, за да получи медикамент."
Според Бюджета касата трябва да харчи до 26 млн. месечно за лекарства, досега всеки месец преразходът е от 3 до 5 млн. Затова накрая всички подписаха споразумение за временни антикризисни мерки, които ще важат от 1 юни до края на годината, ако Надзорният съвет на Касата ги одобри.
Д-р Албена Захариева, зам.-директор на НЗОК: "Тези меркки се правят точно с цел да не се променя % на реимбурсация, особено за 100 % платените от касата лекарства. Те не са дефинитивни мерки, а начин да се справим с недостига на средства в кризата."
Производителите на лекарства са се съгласили да намалят с 5 % цените на лекарствата, които се осигуряват от касата. Дистрибуторите на едро са се договорили за единна твърда надценка на медикаментите от 6 %. Някои дори предлагат тя да бъде 3 %.
Очаква се всички тези мерки да спестят на Касата общо около 2,5 млн. лв. от разходите за лекарства месечно. Пациентските организации обаче смятат, че реалният проблем е друг.
Веска Събева, Национално представени организации на хора с увреждания: "Сега излиза, че хронично болните трябва да плащат все повече неща, за да получат своя живот. Има средства, които нашата солидарна система за здравеопазване е събрала и те трябва да отиват единствено и само за здраве."
Диана Хаджиангелова: "Тази година беше наложен един рестриктивен бюджет и парите отидоха във фискалния резерв."
Гражданските организации предлагат актуализиране на бюджета на касата и когато това стане, 30 % от допълнителната сума да е за лекарства за домашно лечение.