Британските обменни бюра прекратиха продажбата на банкноти от 500 евро, защото те са предпочитани при незаконни операции. 90 на сто от тези парични знаци във Великобритания се използват от банди, наркодилари и перачи на пари, изтъква местната агенция за борба с организираната престъпност.
Британските обменни бюра прекратиха продажбата на банкноти от 500 евро, защото те са предпочитани при незаконни операции. 90 на сто от тези парични знаци във Великобритания се използват от банди, наркодилари и перачи на пари, изтъква местната агенция за борба с организираната престъпност. Новата мярка не означава забрана на 500 евро на Острова - туристите ще могат да ги продават както досега, но не и да ги купуват.
Големият номинал гарантира малки тегло и обем на паричните маси, с каквато обикновено боравят престъпните мрежи. Крупна сума в банкноти от 500 евро заема едва една десета от мястото на еквивалента в лири-стерлинги. Един милион британски лири в банкноти по 20 тежат 50 килограма, но в едрите евро-банкноти теглото им е едва 2 килограма и 200 грама. 20 хиляди евро лесно се побират в цигарена кутия - все предимства, ценени от трафиканти и перачи на пари.
Иън Кръкстън -Агенция срещу тежката организирана престъпност: "Никой няма да може да купи банкнота от 500 евро чрез посредник от обменен пункт. Това означава, че престъпниците ще трябва да търсят други начини да си прекарват парите."
На Острова повечето банкноти се доставят от малки независими парични бюра, които ще прилагат новите мерки. Във Великобритания годишно влизат половин милиард евро в купюри с номинал 500, но само 50 милиона се използват за законни цели. Заради престъпен интерес през 1969 година американският президент Никсън ограничи банкнотите от 10 хиляди долара. Сега с нечисти намерения се търсят банкнотите от 1000 швейцарски франка.