Цветан Василев е с мярка за неотклонение подписка въпреки практиката в Сърбия лицата, за които се иска екстрадиция, да чакат решението на съда в ареста.
Цветан Василев е с мярка за неотклонение подписка въпреки практиката в Сърбия лицата, за които се иска екстрадиция, да чакат решението на съда в ареста.
Висшият съд в Белград не признава Василев да е по-специален случай и коментират, че са мотивирали решението си той да бъде на свобода с подписка и с ограничени възможности за придвижване въз основа на доказателствата, които са представени и поради това, че Василев е дал такъв тип обяснения пред съдия-следователя , че е успял да мотивира решението да не чака в ареста.
Той е декларирал, че няма да напуска Белград и е уведомил, че стои на определен адрес.
От Висшич съд коментират, че няма никакъв оказван натиск на Василев.
Според сръбския вестник "Блиц", който цитира вчерашното интервю на Василев за "По света и у нас", банкерът се ползва с протекциите на двама от най-близките икономически съветници на сръбския президент Томислав Николич - Павел Башич и Педрак Микич. Единият е известен с разследване срещу него за злоупотреби, което не е събрало достатъчно доказателства и е прекратено, а другият с разследване за оказване на натиск върху шефа на агенцията за приватизация в Сърбия, по данни на разследването е оказвал натиск определено предприятие да бъде по-бързо приватизирано и даде на конкретни купувачи.
Всички медии в Сърбия коментират, че мощна подкрепа за Василев може да дойде от президента.
Предстои да видим дали това ще се реализира.
Още по темата гледайте във видеото от специалния пратеник на БНТ в Сърбия Иво Никодимов.