Въпреки кризата богатите не спират да харчат парите си за странни приумици. Последното им увлечение е да отглеждат сърнички в дворовете на именията си.
Тези сърнички са на около 20 дни. Намерени са от лесничеите в домовете на двама жители на село Кьосево, близо до Кърджали. Те обяснили, че били в гората за гъби и случайно открили бебетата.
Инж. Радослав Боев, старши лесничей:
- За какво един човек ще използва толкова малко животно, какво ще го прави?
- И аз не мога да си го обясня. По принцип те ги вземат и ги продават на хора, които имат място, където да ги отглеждат. Основно за декорация.
- Като атракция?
- Точно така, като атракция.
Прекупвачите плащат на местните хора около 100 лева за сърничка. В съседна Турция, за където най-вероятно са били предназначени животните, цената е близо десет пъти по-висока. Спасените сърнички не могат да оцелеят сами, затова се отглеждат в специална кошара. Хранят ги с прясно овче мляко.
Недялко Делчев, ловен стражар:
- Вече минаха критичния период и според мен ще оцелеят.
Сега сърните и кошутите раждат своите малки. Единствената защита на бебетата, когато до тях приближи човек или хищник, е да се свият неподвижно на земята. Лесничеите съветват, ако откриете малка сърничка, да не я докосвате - защото майка й е наблизо и щом се отдалечите, тя ще се върне при бебето си.