ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Няма да поскъпва токът от 1 януари (ОБОБЩЕНИЕ)

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:00 мин.
Икономика

Няма основание за поскъпване на тока от 1-ви януари.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Няма основание за поскъпване на тока от 1-ви януари. Това заяви пред БНТ председателят на ДКЕВР Светла Тодорова. Тя уточни, че този въпрос не е на дневен ред и, че цените зависят от новия парламент и правителство. До момента няма искания от ЕРП-та за ново увеличение. Светла Тодорова опроверга твърденията на бившето ръководство на ДКЕВР, че цените на тока ще се увеличават през три месеца.
Светла Тодорова - председател на ДКЕВР: "Аз не смятам, че това е схемата. Това увеличение, което направихме от 1-ви октомври считаме, че за момента е максимумът, който комисията трябва да поеме като отговорност за резултатите в сектора."
Тодорова смята ,че са били нарушени човешките права, когато беше замеряна с яйца. Тя каза, че разбира общественото недоволство, но не приема то да бъде изразявано по този начин. TEC
Светла Тодорова - председател на ДКЕВР: "Все пак цената беше намалявана с 15%, сега не е достигнала и тези нива, които бяха през 2012г. Същевременно с това не бяха намалявани помощите, а сега ще се увеличат за социално бедните."
По-късно в централата на ДКЕВР Тодорова заяви, че изключва възможността за въвеждане на така наречената такса "бедност" върху сметките на битовите абонати, с която в някои европейски страни се подпомагат социално слабите. ДКЕВР ще предложи на парламента тази такса да се плаща от големите консуматори на ток. Що се отнася до либерализацията на енергопазара догодина Светла Тодорова смята, че битовите потребители няма да са готови за това.
Светла Тодорова - председател на ДКЕВР: "Цените на електрическата енергия в България са доста високи, когато отидат и на пазар тогава вече отклоненията са непредвидими."
Затова държавната регулация ще остане, за да могат хората да си планират разходите. * * * СВЕТЛА ТОДОРОВА ЗА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЯТА НА ПАЗАРА НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ Svetla_Todorova Пълното отваряне на енергийния пазар е най-тежкият въпрос не само за България, но и за всяка страна, която го прилага, заяви председателят на ДКЕВР Светла Тодорова. За разлика от индустрията малкият бизнес и битовите потребители не са подготвени за предвидената за края на 2015г. промяна. Тя подкрепи възможността след време всеки да избира доставчика на електроенергия при улеснени условия. Застъпи се либерализирането на пазара за битови потребители да включва улеснена възможност за избор на доставчик на енергия. Така, както можем да избираме кабелния или мобилния си оператор. Светла Тодорова - председател на ДКЕВР: "Не трябва да ги пращаме да четат правилата за търговия, където да намерят процедурата, по която могат да си сменят доставчика. Трябва да има друг документ, който по-семпло, не на технически език описва процедурата, която трябва да спазват потребителите". Експертно Тодорова коментира, че към момента страната ни няма нужда от нови мощности за производство на електроенергия. От ДКЕВР припомниха, че вече е в миналото правилото за регулирана търговията на енергия, изкупуване само една компания плюс износ. Тодорова смята, че при либерализиран пазар вече не можем да държим сметка от къде ще се купува енергия и на каква цена. Това е така, защото в Европа има свръх производство, а желанието на ЕК е през 2015 г. пазарът да се либерализира. За това нашето производство трябва да се планира така, че цените на електроенергията да са конкурентни, смятат от държавния регулатор. Светла Тодорова - председател на ДКЕВР: "Не бива вече да мислим за България като стратегическо място за производство на електроенергия и за износ на тая енергия, тъй като търговията ще бъде съвсем свободна". Реалното отваряне на пазара зависи от работата на така нар. балансиращ пазар. В него всеки производител би имал по-малки разходи, отколкото ако сам покрива разликите, защото те отчасти ще се компенсират от променливото производство на другите участници. В същото време координаторът на балансиращата група би могъл да купува недостигащата енергия на пазарни цени, т.е. на по-ниски, отколкото се предлага в момента.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?