Германският журналист Юрген Рот призова българското правителство да се заеме с организираната икономическа престъпност. В Брюксел Рот, който участва заедно с вицепремиера Цветанов в дискусия, посветена на едногодишното управление на ГЕРБ, спомена името на голяма икономическа групировка, призова за действия срещу нея и изрази съмнения, че правителството я прикрива.
Германският журналист Юрген Рот призова българското правителство да се заеме с организираната икономическа престъпност. В Брюксел Рот, който участва заедно с вицепремиера Цветанов в дискусия, посветена на едногодишното управление на ГЕРБ, спомена името на голяма икономическа групировка, призова за действия срещу нея и изрази съмнения, че правителството я прикрива. Цветанов каза, че възприема думите на Рот по-скоро позитивно. Двамата участваха в конференция, организирана в белгийската столица от близката до германската десница фондация „Ханс Зайдел”.
Цветан Цветанов не скри, че негови близки са го съветвали да не участва в една събитие с Юрген Рот. Вицепремиерът обаче каза, че няма неудобни въпроси и първо запозна поканените на конференцията с постигнатото срещу организираната престъпност – 60 мащабни операции за 1 година и множество законодателни промени. „Върнахме държавността”, похвали се Цветанов, който участва и в дискусия с въпроси и отговори наравно с евродепутати и Юрген Рот. Германският журналист каза, че по-скоро одобрява действията на сегашното правителство, но изрази съмнения, че докато разбива едни групи, си затваря очите за друга.
Юрген Рот – журналист: „В миналото Бойко Борисов е имал връзки с фирми от групировката ТИМ. Интересното е, че г-н Танов, директор на митниците, обвини ТИМ в редица дейности, представляващи организирана икономическа престъпност. И сега като са на власт, нищо не се случва. Какъв е резултатът от всичко това?”
Цветан Цветанов – вицепремиер, министър на вътрешните работи: „Юрген Рот си е извоювал едно име, една позиция, една безкомпромисност в оценките си срещу проблемите, които има с организираната престъпност в Източна Европа. Така че в тази посока, повече го приемам като нещо градивно. В началото на демокрацията бяха създадени много силови структури. Много от тях преминаха в белия бизнес. Все пак трябва да имаме сериозни доказателства, които да кореспондират с нарушения на българското и европейското законодателство.”
Цветанов изрази и мнение, което рядко се чува сред българските политици – вместо отпадане, той поиска механизмът за оценка, наложен на България от ЕК в областта на правосъдие и вътрешни работи, да продължи да действа:
Цветан Цветанов – Вицепремиер, министър на вътрешните работи: „Механизмът за оценка, вътрешното ми убеждение е, че трябва да остане. Защото това е мониторинг на едни системи, които са много чувствителни и трябва постоянно да сме в едно предизвикателство и един устрем за реалната промяна.”
Пред аудиторията вицепремиерът изрази и надежда бързо да минат законодателните промени, създаващи специализирани съдилища за тежка организирана престъпност. Защото иначе, както казва Юрген Рот, остават само „фойерверките” от полицейските операции, а последващи присъди за големите престъпници все още липсват.