ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Историята на "Златната" църквата в Шипка

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
7302
Чете се за: 00:58 мин.
У нас

Храмът - с камбани, отлети от гилзите.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Храмът - с камбани, отлети от гилзите

      Хиляди граждани от страната и чужбина посещават всеки ден храм - паметника ,,Рождество Христово", в град Шипка. Той е построен в памет на руските войници и български опълченци, загинали през освободителната Руско-турска война. В знак на признателност към героите тази сутрин беше отслужена тържествена света литургия.0303_carkva Shipka2

      Изграждането на храмът „Рождество Христово" е започнало през 1885 г. Средствата за построяването му са набрани чрез дарения - предимно в Русия. Инициативата е била на граф Игнатиев и Олга Скобелева, майката на генерал Михаил Скобелев. Земята пък е дарена от жителите на Шипка.

      Архимандрит Уницифор: Храмът е построен с дарението на руския народ. Той е е построен не от руската държава, а от комитет от известни руски интелектуалци, така да се каже , начело с Олга Скобелева, които събират пари за построяването, но храмът е в този вид, в който го виждате, е от 1902 година благодарение на тези хора.

      Днес в църквата „Рождество Христово" 24 мраморни плочи с имената на руските воини и български опълченци напомнят за героите, загинали за свободата на България при боевете на връх Шипка. Тленните им останки лежат в 17 каменни саркофага в криптата на църквата.

      0303_Unicifor otecАрхимандрит Уницифор: Хората, които са загинали тук и са погребани тук, за да ни има нас като народ.

      Всички 17 камбани на храма са отлети от събраните в района на Шипка гилзи. 0303_carkva Shipka3Най-голямата тежи 12 тона и всеки ден напомня за подвига на героите. Затова хиляди български и чужди туристи идват тук в знак на признателност. - Това е много свещено място,нещо като наследство от нашите братя - руснаците, - казва Илия Славов.

      А златните кубета на храма греят и днес в целия си блясък за да припомнят на поколенията за славната битка на Шипка.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?