Държавните и общинските болници имат просрочени задължения в размер на 162,6 млн.лв.
Това става ясно от писмен отговор на министъра на здравеопазването Петър Москов на депутатски въпрос, пише БГНЕС.
Данните са към края на януари 2015 г. Това означава, че сметките на болниците могат да бъдат запорирани във всеки един момент, което би довело до блокиране на работата им.
От Министерството на здравеопазването уточняват, че едва след предоставянето на Годишните финансови отчети за 2014 г., "като при необходимост ще се предприемат действия относно изискване от конкретни лечебни заведения на актуализирани погасителни планове и адекватни управленски решения".
В края на февруари от Българския лекарски съюз сигнализираха за наложен запор на сметките на 11 общински болници. Преди дни и от Сдружението на общинските болници предупредиха от опасност от фалити и блокиране на системата на здравеопазването. От Сдружението се обявиха и срещу Постановление на Министерския съвет, с което НЗОК е била задължена да плаща на болниците само след проверка за дължими данъци.
През седмицата от НЗОК напомниха, че лечебните заведения вече ще трябва да въвеждат данните на хоспитализираните пациенти в единна регистрационна система. Гратисният период за въвеждането на софтуера е 1 април. Системата ще отчита - приема и изписването на пациент от болницата в реално време. От НЗОК напомниха още, че от началото на следващия месец медицинските дейности, отчетени за пациенти, за които няма записи в регистрационната система, няма да бъдат заплащани. До момента само 88 болници подават данни в Регистрационната система, като по-малко от 50% от тях правят това регулярно, уточниха от НЗОК.