Представители на Съюза на интернет любителите на автомобили /СИЛА/ днес поискаха среща с ръководството на Лукойл, за да си изяснят ситуацията на пазара на горива у нас след отнемането на лиценза. Валентин Златев ги прие днес в 13.30 часа и срещата продължи близо два часа. От СИЛА заявиха, че ще настояват за среща и с вицепремиера Симеон Дянков и дори с премиера Бойко Борисов, докато проблемът не се разреши в полза на гражданите.
Съюзът на интернет любителите на автомобили - СИЛА, се прочу с протестите си срещу високите цени на горивата у нас. В сегашната ситуация те се опасяват от нов скок на цените и питат какво ще се случи с потребителите, ако цените се вдигнат прекалено. От СИЛА са удовлетворени от подробните разяснения за ценообразуването на горивата - от добива им до продажбата по бензиностанциите, които им е дало ръководството на Лукойл днес. Имало е дори предложение представители на граждански организации да участват в заседанията по определяне на цените.
От компанията днес са заявили, че сега скок на горивата не би трябвало да има, но не са били много категорични, според представителите на СИЛА.
Те не отменят протеста си насрочен за неделя, но може би той вече няма да е адресиран срещу Лукойл, защото това означавало "на умряло куче нож да вадиш", тъй като сега им е отнет лиценза, а рафинерията в Бургас може да спре работа тези дни. Не трябва като граждани да допускаме повишение на цените, категорични са от СИЛА. В неделя те дори ще настояват за намаляване на цените
БНТ: ""Очаквате ли наистина да се намалят цените на горивата при положение,че е отнет лицензът?"
Чавдар Здравков – председател на СИЛА: "Надяваме се на някакъв диалог, дори ако трябва да бъдем посредник между правителството и "Лукойл". Ако имат някаква вражда ли, кавга ли – това да не се отразява на хората. Това ни е целта. Надяваме се да стане нещо, което е добре за всички. Както виждаме цената в момента е над 2,50 и оказва такова влияние на всички останали цени."
БНТ: "Ако стане 3 лева и нагоре, какво ще се случи?"
Чавдар Здравков – председател на СИЛА: "Трябва да намерят някакъв общ език,трябва нещо да се случи."
БНТ: "А с някого от правителството говорили ли сте?"
Чавдар Здравков – председател на СИЛА: "В момента всичко витае в пространството, всичко е неясно. Искаме да разберем директно от хората. Сутринта Борисов излезе и каза, че разчита на гражданите да го подкрепят. Ами ние малко ли подкрепа сме дали преди 2 години?! Всичките тези граждани, от които той сега търси подкрепа, сме го подкрепили, цялата власт и държавна машина е в него – да направи да стигнем до някакво решение. Единият много милее за държавата, за нормите и наредбите. Другите и те гледат за бизнеса. В един момент всички те печелят, губещи са само хората."