Кампания срещу шофьорите, които паркират неправилно на паркоместата за инвалиди, започва в София. В инициативата участват неправителствени организации и патрули на КАТ - София. Нарушителите ще бъдат заснемани с видеокамери, а записите – публикуватни в...
Кампания срещу шофьорите, които паркират неправилно на паркоместата за инвалиди, започва в София. В инициативата участват неправителствени организации и патрули на КАТ - София. Нарушителите ще бъдат заснемани с видеокамери, а записите – публикуватни в интернет.
Капка Панайотова живее в центъра на София. Заради намалената си подвижност тя има собствено паркомясто пред жилището си.
"Обикновено паркирам, след като дойде паяк и вдигне тоя наглец, който си е позволил да спре, без да носи моя регистрационен номер на въпросното място", каза тя.
Подобни нарушения са ежедневна гледка и в столичните молове.
"Когато спре човек на инвалидно място - ние не знаем той има ли право или не. Затова наш доброволец с празна инвалидна количка отива до автомобила и го пита съвсем любезно "Извинявайте, вие сигурно сте човек с увреждане и имате нужда от съдействие, ние искаме да ви съдействаме", разказа Владимир Тодоров от Българска асоциация на пострадали при катастрофи.
В акциите участват и пътни полицаи. Така, ако шофьорът не премести доброволно автомобила си, ще получи глоба от 200 лева.
"Активно започнахме да работим и по това направление. И всеки ден имаме по два, по три и даже по четири случая, в които санкционираме водачи, които са спрели неправилно върху тези места", обобщи Тенчо Тенев, началник на отдел "Пътна полиция" - София.
Доброволците в кампанията ще поставят и трудно премахващи се стикери върху предните стъкла на нарушителите.
"Хората са полудели просто": Дни преди Коледа голямото пазаруване е в разгара си
Коледно ретро пътешествие в София: От днес тръгва безплатният "Коледен автобус"
Турция вдига таксите за преминаване на търговски кораби през Босфора и Дарданелите