До момента няма внесено предложение за обсъждане на нова българска кандидатура за председател на ООН. Това заяви вътрешният министър Румяна Бъчварова в отговор на въпрос дали във вторник на заседание на МС ще се обсъжда Кристалина Георгиева да бъде новият кандидат от българска страна.
По-рано днес в електронни медии беше разпространена новината, че Унгария, Латвия и Хърватия ще подкрепят Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН.
Според публикация на 24 часа предложението Кристалина Георгиева да бъде новото българско предложение е на Европейската народна партия, а не на българското правителство. В статията се допълва, че българското правителство е било информирано, че ЕНП държи на десен политик за генерален секретар и вижда в лицето на Кристалина Георгиева подходящ за целта кандидат.
Според Румяна Бъчварова, ако се стигне да разглеждане на нова кандидатура, то това може да стане само по предложение на премиера.
Румяна Бъчварова: "Това е решение на премиера и той ще прецени каква е ситуацията. Необходими са все пак консултации със други държави за да се вземе решение."
Преди рулетката с мандатите: ГЕРБ, ПП и БСП няма да правят опити за съставяне на кабинет (ОБЗОР)
Преди връчването на първия мандат: ГЕРБ, ПП и БСП няма да участват в кабинет, в този парламент
Гроздан Караджов: Над 30 милиона лева вече са обменени в евро през "Българските пощи"
Балканите в капана на зимата: Хиляди без ток, бурно море и бедстващи хора
Здравословното състояние на Рамзан Кадиров е тежко? Очакват ли се промени в Чечения?