НОВИНИ

Юнкер увери Борисов, че механизмът за наблюдение може да отпадне до 2019 г.

Европейската комисия въвежда от нова година, промяна в механизма за наблюдение на България. В писмо до премиера Бойко Борисов председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер посочва възможност механизмът за наблюдение да отпадне до 2019 година.

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
20:30, 27.10.2016 (обновена)
Чете се за: 01:39 мин.
По света

В писмото си Жан Клод Юнкер изразява съгласие с премиера, че е необходим по-динамичен подход, в който да бъдат отчетени дългосрочните тенденции. Комисията възнамерява да въведе този нов начин на оценяване от януари 2017 година.

Юнкер отбелязва също така, че съвместната работа на прокуратурата и службата за подкрепа на структурните реформи може да бъде пример за подобни съвместни дейности между европейската комисия и други институции, която би подкрепила, също така създаването на единна антикорупционна служба.

Накрая Жан Клод Юнкер увереност, че ако България върви по пътя на реформите, може да не попада в обсега на механизма и той да отпадне до 2019 година.

Вижте пълния текст на писмото долу.

;

„Уважаеми господин министър-председател, драги Бойко,

Благодаря за писмото Ви от 19 октомври относно Механизма за сътрудничество и проверка.

Благодаря за изложените мисли по бъдещето на механизма, който върви към своята десета годишнина. Съгласен съм, че постигнатия от България напредък през последните години на действие на механизма би изисквал да се приеме един по-динамичен подход, който да отчете изцяло дългосрочните тенденции, които могат да се загубят в ежегодните отчетни цикли. От началото на януари 2017 година възнамеряваме да въведем този нов подход в нашите доклади.

Както правилно отбелязвате, всяка институция в България е нужно да има ясно разбиране за стъпките, които трябва да предприеме, за да постигне целите на реформите като същевременно по-ефективното изпълнение на препоръките изисква съчетаване на действия, обхващащи всички компетентни институции. Нещо повече, дейността на България, насочена към посрещане на предизвикателствата, произтичащи от корупцията и организираната престъпност, бе полезна за разкриване на нуждата от действия на различни етапи: превенция, разследване, съдебно преследване и постановяване на съдебно решение.

Признателен съм за оценката Ви за осъществяваното сътрудничество между Прокуратурата на Република България и Службата за подкрепа на структурните реформи. Помолих генералния директор на тази служба г-н Маартен Вервей бързо да проучи възможни начини за разширяването на подобен подход в посока и към други институции. Както предлагате, това би могло да се отнася и до съдебната власт (евентуално да включи Висшия съдебен съвет или Инспектората към ВСС). Друг вариант би бил подпомагане на плановете на Вашето правителство да изгради единна служба за борба с корупцията.

Изцяло споделям Вашата цел да бъдат насърчени българските институции в продължаване на усилията за постигане на напредък в реформите в сътрудничество с Еврокомисията и държавите-членки. В тази връзка се обръщам и към службите на Еврокомисията да се свържат с вашата администрация, за да се направи бърз последващ преглед на тези идеи преди излизането на следващия доклад.

Убеден съм, че под Вашето ръководство България ще продължи своя път на реформи и ще бъде в състояние да излезе от програмата, когато показателите бъдат задоволително изпълнени така, че решението да бъде взето преди края на мандата на настоящата Еврокомисия през 2019 година. Междувременно, приемете уверенията ми, че съм на ваше разположение, за да ви предоставя пълна подкрепа в това важно начинание.

С уважение, (п)”

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Миньорите от Бобов дол получиха ваучери на стойност 80 лева
Миньорите от Бобов дол получиха ваучери на стойност 80 лева
Фрегатата Верни се включва в операция на НАТО
Фрегатата "Верни" се включва в операция на НАТО