В българските училища учениците над 9-годишна възраст попълват анкета, в която трябва да отбележат и пола си. Вариантите са 4 - момче, момиче, друго и предпочитам да не казвам. Анкетата е част от платформата SELFIE на Европейската комисия, която се разпространява от Министерството на образованието.
Чрез SELFIE трябва да се планира бъдещата дигитализация на образованието ни. Някои ученици вече са попълвали анкетата, други още не са.
След въпрос до просветното министерство защо в анкетата за пол фигурира графа "друго", при положение, че това противоречи на нашето законодателство, оттам отговориха, че SELFIE се провежда в 28 страни-членки на Европейския съюз.
Методологията е ангажимент на Европейската комисия, а МОН единствено е разпространило информацията по училищата.
Министър Сергей Игнатов: Училищата няма да бъдат поле за политическа агитация
604 млади лекари положиха Хипократова клетва: Разказ от първо лице за трудния път на медицината
500 ресурсни кабинета в помощ на децата със специални образователни потребности