Мнозинство от 81% смята, че Валери Симеонов трябва да подаде оставка във връзка с изказването за майките на деца с увреждания. 15% са на обратното мнение, а останалите не могат да преценят. Това показва проучване на „Галъп“, съобщиха от социологическата агенция.
Колкото до правителството, мнозинство от 56% са против оставката му, а 34% са „за", докато останалите не могат да отговорят. 64% смятат, че и Бойко Борисов е отговорен в ситуацията около Валери Симеонов, а 31% са на противоположната позиция. Останалите се затрудняват да отговорят.
Това са данни от независим телефонен сондаж по панелна методика, която осигурява максимална представителност на данните, проведен от 27 октомври до 2 ноември сред 800 души в цялата страна. Възможното отклонение е ±3.7 при 50% дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хил. души. Сондажът започна преди акциите в Държавната агенция за българите в чужбина, отбелязват от „Галъп“.
Практически всички демографски групи предпочитат оставката на Валери Симеонов. Изключение донякъде правят привържениците на Обединените патриоти, където близо 60% са против оставка, а близо 40% са „за". Обратната е картината при симпатизантите на ГЕРБ – над 50% „за" и около 40% - „против". В този въпрос, разбира се, се отразява не само оценката за конкретния скандал, а и генералното отношение на попитаните за участието на Симеонов в политиката.
Оставката на правителството обаче предизвиква повече нюанси в мненията. Повечето обществени групи са „против". Електоратът на БСП е по-скоро „за". Онези, които не биха гласували и които биха гласували с „не подкрепям никого", т.е. дистанцираните от политиката хора, са разделени в мненията си.
Практически всички слоеве на обществото намират, че премиерът Борисов е отговорен за ситуацията около Валери Симеонов. Единствено привържениците на ГЕРБ са на обратното мнение, а привържениците на Обединените патриоти са разделени по тази тема, отбелязват от „Галъп“.
Очакваме Борисов да уточни за каква опасност говори, заявяват от „Да, България“
Институциите стриктно следят за необосновано покачване на цените, налагат се и санкции
Блокадата по границата с Гърция: Очаква се затруднение при пътуванията в следващите дни