В Художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора” беше открита изложбата „Военни художници през Първата световна война”, представяща творби от фондовете на галериите в Кюстендил и Русе. Акцент в изложбата е сътвореното от Майстора като военен художник.
Изложбата представя творби на Владимир Димитров-Майстора, рисувани в периода 1912 и 1918 година. Маслени платна, акварели, тушове и моливни рисунки - използвани са материали достъпни на фронта.
Валентин Господинов - директор на Художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора“ - Кюстендил:
„Аз се опитах все пак да подберем работи, които са свързани с тази негова реакция към войната.“
Елена Великова - директор на Художествената галерия в Русе:
„Много любопитно е да направим сравнение. Да видим няколко картини на една и съща тема и пак да се чудим, какъв е бил този художник. Какво е имал - око, ръка, отношение да направи, да се забележи всяко едно различно движение.“
Най-значителните си качества на художник Майстора разкрива във военните сюжети и мотиви. Цялото му творчество от този период е всъщност един протест срещу войната. Изложбата е допълнена с платна на Димитър Радойков, Крум Иванов и Коста Петров.
Тодор Кантарджиев за Западнонилската треска: Инфекцията е тежка, засяга централната нервна система
"Море от книги" завладя Варна: Срещи с автори, беседи и прожекции до 9 август
4-годишно момче се издирва, след като е изчезнало в района на трънското село Радово
Военни в Румъния взривиха скално образувание в Дунав за увеличаване на водния поток към АЕЦ „Черна вода“
Огнище на шарка в Благоевградско: Умъртвени са 220 животни в село Тешово