Рисът вероятно е изчезнал като животински вид в Осоговската планина. От близо две години фотокапаните не са засичали рисове, които от 2001 г. са обитавали региона. Това показва изследването на експерти за популацията, разпространението и оцеляването на едрите хищници и други бозайници в планината.
То бе дискутирано по време на двудневен семинар в Осоговската планина. В него участваха представители на институции и неправителствени организации от България и Македония. Целта на срещата бе да бъдат набелязани мерки за опазване на богатото биоразнообразие в трансграничната планина. По думите на специалисти дългогодишен проблем е бракониерството. За това и популацията на сърните и зайците е намаляла. В района обаче трайно се е заселила кафявата мечка, както и редкия вид черни вълци. Анализите за състоянието на биоразнообразието в региона ще бъдат предоставени на отговорните институции с цел решаване на проблемите.
Проверяват сигнал за хранително натравяне на деца по време на футболен турнир в Пампорово
Протестиращи в Габрово настояха за повече сигурност и справедливост след побоя от 19 юни
Ниски изкупни цени и високи разходи: Черешопроизводители в Кюстендил с труден сезон
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите