Конференцията на тема „1000 г. Архиепископия в Охрид“ се открива днес в 13 ч. в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Тя е отворена е за посетители и утре ще продължи от 11 ч. в зала 1 на Ректората в СУ. Участие ще вземат български и европейски учени, историци, филолози, общественици, както и такива от Северна Македония. Това поясни зам.-деканът на Историческия факултет към СУ доц. д-р Георги Николов. Ще бъдат разгледани различни аспекти от историята на Охридската архиепископия - от учредяването ѝ преди едно хилядолетие до ден днешен.
През 1018 г. Първото българско царство е покорено от византийския император Василий II Българоубиец, който решава да промени статута на Българската църква и тя е понижена от патриаршия в архиепископия. Така, през 1019 г. се учредява автокефалната Охридска архиепископия, припомни доц. Николов.
Вижте повече във видеото.
Холивуд и ЕП обединяват усилия в защита на човека в ерата на изкуствения интелект
Отличие за българската наука: INSAIT получи награда от Европейския съвет за научни изследвания
Престижна европейска научна награда за учен от института INSAIT на проф. Мартин Вечев
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра