24 май е денят, който ни напомня, че нашето бъдеще е в знанието и паметта. Денят, в който се замисляме за учителите, за нашето образование и наука, заяви образователният министър Красимир Вълчев.Той изтъкна, че няма друга управленска програма с толкова силен ангажимент, с толкова силен бюджетен акцент върху учителите и образованието.
Красимир Вълчев, министър на образованието и науката: Ние съзнаваме, че учителят е основният фактор, основната фигура за по-доброто образование, той е този, който може да интегрира децата от проблемни групи, той е този, който до голяма степен може да повиши образователните им резултати. Осъзнаваме, че инвестициите в образованието на утрешните поколения започват с днешните инвестиции в учители. За да повишим тяхната мотивация, трябва да повишим и техния социален статус. В период от 4 години се предвижда удвояване на учителската заплата.
Според Красимир Вълчев диференцирането между училищата ще показва доколко учителите работят с уязвими групи.
Той обясни, че диференцираното заплащане ще се осъществява на ниво
училище или училищен колектив. То също ще отчита доколко учителите
работят с деца от уязвими групи, а също и естествената склонност на
млади учители да не искат да преподават в отдалечени населени места. Те
ще трябва да бъдат компенсирани за това си усилие. Трябва да отчетем
факта, че те жертват част от социалната си среда, която биха имали в
големия град. Ще бъде взиман под внимание и приносът на училището като
колектив за напредъка и развитието на учениците като група.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
Васил Терзиев: София има нужда от по-високи собствени приходи и финансова децентрализация
Живот сред руините: Във Венецуела продължават да пристигат спасителни екипи