В изпита след 7-ми клас за профилираните и професионалните гимназии вече няма да има модули, а изпитът ще е единен. Това каза днес просветният министър Клрасимир Вълчев. Всичко друго остава непроменено. Модулите бяха създадени, за да отделят учениците, които се явяват само на Национално външно оценяване от тези, които искаха да кандидатстват в гимназии след 7. клас. Сега обаче, когато според новия закон всички седмокласници се явяват на изпит за гимназиите, модулите стават излишни.
Красимир Вълчев, министър на образованието и науката: Промяна няма да има по същество, ще има единен изпит. Като цяло и съдържанието на изпита остава същото, оценката от този изпит ще се използва за кандидатстване. Остава същото продължителност 150 минути, означава че няма да има два модула. Сливат се двата модула. Отново ще има трансформиращ преразказ. Материалът ще бъде само от произведения от 7. клас. Нямаме нужда от тези модули, защото на практика всички ученици ще кандидатстват в профилирани или професионални гимназии.
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
Български ученици спечелиха три златни и три сребърни медала от балканската олимпиада по математика в Румъния
Читател сигнализира: Задача от НВО-то за 7 клас дава точки за грешен отговор
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?