Повече от 20 000 студенти и над 13 000 преподаватели и административен персонал от българските висши училища са се възползвали от възможностите за образователна мобилност по Европейската програма за образование, обучение, младеж и спорт "Еразъм". Това каза министърът на образованието и науката проф. Николай Денков на тържественото събрание, посветено на 30-годишнината на програмата, която се отбелязва през 2017 г. в целия Европейски съюз.
В България "Еразъм" започва през 1999 г. и до сега участниците в нея са се увеличили в пъти. Ако през първата година в нея са се включили само 10 висши училища, то днес техният брой вече е 47. В началото само 134 студенти са заминали на обучение и практика по програмата, а през настоящата академична година техният брой е 2450.
Преподавателската мобилност, с цел преподаване в България, започва с 142-ма преподаватели, а днес тя достига до 877 преподаватели. Възможност за преподавателска и непреподавателска мобилност, с цел обучение през тази година, е предоставена на 512 участници.
Българските студенти са предпочели да се обучават в университетите на Германия, Италия, Франция, Испания, Белгия, Великобритания, Полша и Гърция. Избраните от тях специалности са в почти всички направления. Предпочитани са инженерните науки, бизнес науките и мениджмънтът, стопанските науки, математиката и информатиката, социалните науки.
Програма "Еразъм" е най-известната програма за образователен обмен, финансирана от ЕС. Тя постави началото на един процес на отваряне на българските висши училища към възможностите за европейска мобилност на студенти, преподаватели и административен персонал, както и за създаване на общи европейски учебни програми и мрежи", заяви министър Денков на тържественото събрание в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Министърът Денков изрази увереност, че програмата "Еразъм" ще продължи и след 2020 г., защото ползите от нея са изключително много както за студентите, така и за преподавателите и висшите училища. Той припомни, че в основата на програмата е Болонският процес като важен фактор за разширяване на мобилността и интернационализацията на висшето образование. Затова новата програма "Еразъм+" ще продължава да подкрепя международните партньорства между институции и организации в областта на образованието, обучението и младежта и да стимулира сътрудничеството между образованието и икономиката.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
Затвориха за часове Кресненското дефиле за движение след инцидент с валяка
В колата на шофьора, причинил катастрофата край Мездра, пътували още двама души