Пленумът на Висшия съдебен съвет ще проведе заседание в понеделник, 15 юли, на което се очаква да бъде открита процедурата за избор на главен прокурор.
До 29 юли Пленумът на ВСС ще проведе четири заседания за внасяне на предложения за кандидатури за главен прокурор. Предложения могат да правят не по-малко от трима от членовете на Прокурорската колегия, както и министърът на правосъдието.
Крайният срок за представяне на писмена концепция от кандидатите е 12 август. На 12 септември Пленумът на ВСС ще проведе заседание за обявяване на датата, часа и мястото на изслушване на кандидатите за главен прокурор.
Пленумът на Висшия съдебен съвет ще изслуша кандидатите и ще проведе избор за главен прокурор на 24 октомври, предвижда приетия времеви график за провеждане на процедурата. Решението за избор на кандидат се приема с мнозинство не по-малко от седемнадесет гласа от членовете с явно гласуване. Главният прокурор се назначават и освобождават от президента по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране.
Мандатът на действащия главен прокурор Сотир Цацаров изтича на 10 януари 2020 г.
Костадин Костадинов: Партии работят в симбиоза за опазване на интереси на украинска групировка на Черноморието
Александър Пулев: Има шокиращи данни за нарушения на икономически и търговски практики
Владислав Горанов: Дисбалансите в публичните финанси се трупаха още от 2021 г.
Тежката катастрофа на „Челопешко шосе“: 17 пострадали, 3 жертви, версия за гонка между автомобили
Йордан Терзийски: „Продължаваме промяната“ работи за разумен бюджет, който да адресира реалните проблеми за излизането ни от свръхдефицит
Минута е деляла автобуса от пламъци: Пожарникари предотвратили по-голяма трагедия