Проект на Здравното министерство предвижда лекарствата, покривани от Националната здравноосигурителна каса да не бъдат изписвани по търговската марка на продукта, а по наименованието на активната съставка в медикамента. Така пациентите ще могат да се информират за цените на различните лакарства и да изберат най-подходящото за тях.
Фармацевтичният съюз подрепя предложението. Лекарите обаче са против. Според председателя на съсловната организация д-р Венцислав Грозев, ако изборът на медикамент се осъществява в аптеката, няма да бъде ясно кой поема отговорност при появата на странични ефекти. Председатялт на Националната пациентска орагнизация д-р Станимир Хасърджиев смята, че е най-добре това да се въведе поетапно. Трябва да се вземе и предвид, че съществуват лекарства, които не са взаимозаменяеми.
При здравословен проблем по време на почивка: Колко струват лекарските услуги по морето?
Претоварване в Детската УНГ клиника на ИСУЛ: Около 50 деца с усложнения за две седмици
Млад български онколог получи престижна стипендия на Българската педиатрична асоциация
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?